ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Krakowskie obchody jubileuszu

2013-07-03 do 2013-07-16 // Oglądano: 2889 // Wstecz
Krakowskie obchody jubileuszuW niedzielę, 16 czerwca, złoty jubileusz kapłaństwa świętował oficjalnie ks. prałat Jan Bielański. Uroczystą sumę odpustową ku czci Św. Brata Alberta, odprawił w parafii pod wezwaniem Świętego, z którą jest związany od 1983 roku. Parafia ma swoją świątynię na Osiedlu Dywizjonu 303 w Krakowie Nowej Hucie. Wraz z kapłanem modlili się księża, parafianie i wielu gości przybyłych z miejsc, gdzie wcześniej Jubilat pełnił kapłańską posługę. Sporą grupę stanowili parafianie z Odrowąża, skąd pochodzi ks. Bielański. Nie zabrakło góralskich śpiewów i muzyki a barwne regionalne stroje przyciągały wzrok mieszkańców Krakowa.

Ks. Jan Bielański urodził się, przyjął chrzest św., pierwszą komunię św. i bierzmowanie w parafii św. Marii Magdaleny w Odrowążu. Uczył się w miejscowej szkole, potem w jedynym wtedy nowotarskim liceum. Nie były to czasy łatwe, bo lata 1953-1957 to okres schyłkowego, lecz jednak mocno się trzymającego stalinizmu. Dlatego podjęta wtedy decyzja o wyborze drogi księdza niosła wiele zagrożeń, nawet fizycznych. Jednak się powiodło i formację w seminarium duchownym zakończyło przyjęcie święceń kapłańskich z rąk ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. Miało to miejsce 23 czerwca 1963 roku w Katedrze na Wawelu. Młody kapłan rozpoczął posługę duszpasterską w parafii św. Anny w Stryszawie. Potem było Zakopane i parafie krakowskie: św. Floriana, św. Wojciecha, Arka Pana i wreszcie ta budowana od podstaw – św. Brata Alberta na Osiedlu Dywizjonu 303. Od 2005 roku ks. Jan cieszy się zasłużoną emeryturą oraz powszechnym szacunkiem i uznaniem..

Trudno więc się dziwić, że na niedzielną odpustową i jubileuszową uroczystość przybyło tak wielu wiernych. Samych kapłanów celebrujących liturgię wokół Stołu Pańskiego było ponad pięćdziesięciu. Ponadto delegacje z poprzednich parafii, poczty sztandarowe „Solidarności”, ze szkoły i oddziału Związku Podhalan z Odrowąża i wiele innych. Oprawę liturgii wzbogaciły góralskie śpiewy i muzyka, chór i służba liturgiczna. W odpustowej procesji spotkać można było zarówno górali w strojach beskidzkich i podhalańskich, jak i parafian w strojach tradycyjnych, krakowskich. Po zakończeniu uroczystej liturgii Jubilat przyjmował życzenia od wiernych. Całość zakończyło spotkanie z osobami zaproszonymi w specjalnie przygotowanym miejscu. Z okazji pięknego jubileuszu życzymy ks. prałatowi Janowi Bielańskiemu dużo zdrowia i siły oraz Bożej opieki i błogosławieństwa na każdy dzień.

Say