ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Ważna uroczystość

2013-01-29 do 2013-02-10 // Oglądano: 1845 // Wstecz
Ważna uroczystośćW najbliższy czwartek, 31 stycznia, przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, kapłana oraz patrona wychowawców i młodzieży. W tym dniu w kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta ku tego świętego. Podczas liturgii odbędzie się przekazanie relikwii św. Jana Bosko do kościoła w Czarnym Dunajcu.

Po Mszy Świętej zaplanowano koncert zespołu „New Day”. Informacje o zespole można znaleźć na stronie internetowej: www.newday.com.pl. Zaproszeni goście spotkają się później w budynku Liceum Salezjańskiego przy ulicy Kmietowicza. Na uroczystości zaprasza w imieniu Wspólnoty Salezjańskiej ks. Wojciech Strzelecki.

* * *

Don Bosco urodził się 16 sierpnia 1815 r. w ówczesnej Becchi  w północnych Włoszech. Dzisiaj ta miejscowość nosi nazwę Castelnuovo Don Bosco. Znany jest głównie z pracy z młodzieżą - niesieniu jej wszechstronnej pomocy. Ponieważ wraz z rozwojem miasta młodych ciągle przybywało, ks. Bosko zaczął organizować dla nich specjalne domy. Tak powstawały pierwsze oratoria i szkoły. Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła święty założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872). Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana "systemem prewencyjnym". Polega ona między innymi na akcentowaniu takich wartości jak religia, miłość, rozum oraz na ciągłej asystencji przy dorastającej młodzieży. Zmarł 31 stycznia 1888 roku pozostawiając prężnie działające zgromadzenia. W 1929 roku został beatyfikowany a w 1934 kanonizowany czyli uznany za świętego.

say