ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Narodowe Święto Niepodległości

2012-11-20 do 2012-12-14 // Oglądano: 3314 // Wstecz
Narodowe Święto Niepodległości11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych - Narodowe Święto Niepodległości. To w tym dniu wspominamy naszych bohaterów, wracamy pamięcią i myślą do wydarzeń z historii, do trudnej i czasem bolesnej przeszłości. Myślimy o tych, którzy na niezliczonych frontach świata walczyli o wolną Polskę. Bez względu na czas i miejsce składali w ofierze dar najcenniejszy - własne życie, by spełniło się największe pragnienie każdego człowieka – życie w wolnej Ojczyźnie.
Gminne Święto Niepodległości obchodzono w tym roku nieco inaczej niż w latach poprzednich. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu. Po niej uczestnicy Narodowego Święta udali się w zorganizowanym szyku na płytę czarnodunajeckiego rynku. Jak zawsze przed tablicami upamiętniającymi poległych za wolność Ojczyzny złożono wieńce i zapalono znicze. Wśród oddających cześć bohaterom przeszłości był wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz i przewodnicząca Rady Gminy Beata Palenik, delegacja Straży Granicznej, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół i pracownicy urzędu gminy. Zebrali się po to, by zachować pamięć o tych ludziach i wydarzeniach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Bezpośrednio po uroczystości w Czarnym Dunajcu delegacja władz samorządowych z wójtem Józefem Babiczem udała się do Odrowąża i Chochołowa. Tam również złożono wieńce i zapalono znicze przy pomnikach ofiar walk o wolność.
Nowością w obchodach Narodowego Święta Niepodległości było spotkanie w Odrowążu, gdzie w budynku szkoły podstawowej odbyło się podsumowanie VIII Międzyszkolnego Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża połączone z koncertem laureatów. Na zaproszenie do udziału w przeglądzie odpowiedzieli jak zwykle uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych – łącznie pojawiło się na scenie 218 uczniów występujących w 31 różnorakich podmiotach wykonawczych. Występy uczniów oceniało jury w składzie: Mariola Burcan jako przewodnicząca, ppor. Piotr Daniel, Piotr Burcan i Kazimierz Bielak. Pod uwagę brano głównie możliwości wokalne i talent muzyczny, wykonanie utworu w odpowiedniej tonacji. dykcję i opanowanie tekstu oraz rekwizyty i choreografię. Wspomniany konkurs to bardzo oryginalny i wpisany już mocno w tradycję szkoły sposób na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości. Dobrze, że udało się włączyć w to wydarzenie także uczestników gminnych obchodów tej najważniejszej dla Polski rocznicy.
Niedzielne spotkanie w Odrowążu rozpoczęło powitanie zebranych przez dyrektorkę szkoły Iwonę Florczyk. Były również inne wystąpienia oficjalne: przemawiał wójt Józef Babicz, przewodnicząca Rady Gminy Beata Palenik i prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok. Część artystyczną rozpoczęli gospodarze – uczniowie SP w Odrowążu pokazali na scenie widowisko pełne symboliki niepodległościowej. Później kolejni laureaci konkursu prezentowali nagrodzone występy. W tegorocznej edycji jurorzy postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach w następujący sposób:
Grand Prix - zespół wokalny - SP w Odrowążu w kategorii wiekowej klas IV-VI, za pieśń Niepodległa, niepokorna. Jury podkreśliło w tym wykonaniu ciekawą aranżację wokalną, interpretację i ciekawy akompaniament.
Nagroda Specjalna Komendanta Placówki Straży Granicznej w Zakopanem ppłk Mieczysława Kurka - zespół wokalny SP Nr 1 SPSK w Starem Bystrem w kategorii wiekowej klas IV-VI za ciekawą aranżację starych pieśni Bogurodzica i Idzie żołnierz borem, lasem.
Nagroda Specjalna Prezesa ZG Związku Podhalan Macieja Motora-Greloka - solista Marcin Fatla - SP SPSK Nr 1 Starem Bystrem w kategorii wiekowej klas IV-VI za pieśni Marsz Podhalański i Hej za naszą Ślebodę za zachowanie regionalnych akcentów w śpiewie, akompaniamencie i stroju.
Przedszkola
1 miejsce - zespół wokalny z Przedszkola SPSK Nr 1 w Starem Bystrem za pieśni      Wojenko, wojenko i Płynie Wisła płynie,
2 miejsce - zespół wokalny "Jagódki" z Przedszkola Samorządowego w Czarnym  Dunajcu za pieśń Przybyli ułani,
3 miejsce - zespół "Wesołe Przedszkole" z Prywatnego Niepublicznego Przedszkola  w Maniowach za pieśni Boże coś Polskę i Nie pamiętasz, bo nie możesz,
Wyróżnienia: dwa zespoły wokalne "Jagódki" i "Motylki"  z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu oraz zespół wokalny "Szkolne Zuszki" z Przedszkola SPSK Nr 1 w Starem Bystrem.
Solista - kategoria wiekowa klas I-III
1 miejsce - Maciej Grzybacz - SP Nr 1 w Podwilku za pieśń Czerwone maki,
Duety - kategoria wiekowa klas I-III
1 miejsce - Kinga Stasiak i Aleksandra Sandrzyk - SP Nr 2 w Podwilku za pieśń Hej strzelcy,
2 miejsce - Szymon Molek i Klaudia Głowacz - SP w Odrowążu za pieśń Nasza najpiękniejsza.
Zespoły - kategoria wiekowa klas I-III
1 miejsce - zespół wokalny - SP Nr 3 w Cichem za pieśni Łączko Zielona i Kalina, Kalina,
2 miejsce - zespół wokalny "Promyczki" - SP SPSK Nr 1 w Starem Bystrem za pieśni Jeszcze jeden mazur dzisiaj i Znam ja jeden śliczny zamek,
3 miejsce - zespół wokalny "Nutki" - SP w Pieniążkowcach - filia w Dziale za pieśni Przybyli ułani i A jak ja urosnę.
Solista - kategoria wiekowa klas IV-VI
1 miejsce - Gabriela Grzybacz - SP Nr 1 w Podwilku za pieśń Żeby Polska była Polską,
2 miejsce- Marcin Dusza - SP w Odrowążu za pieśń Nauczmy się na pamięć tego kraju - zaproszenie do koncertu laureatów.
3 miejsce- Patryk Góra z Zespołu Szkół w Chabówce za pieśń Szara piechota.
Wyróżnienia: Karolina Makowska z Zespołu Szkół w Chabówce i Patrycja Brosz ze Świetlicy "Promyczkowo" w Zakopanem.
Duety - kategoria wiekowa klas IV-VI
1 miejsce - Patrycja Pieronek i Zuzanna Garbaruk - SP Nr 2 w Podwilku za pieśń Póki Polska żyje w nas
2 miejsce - Karolina Krauzowicz i Karolina Maćkowiak - SP w Harkabuzie za pieśń Bywaj dziewczę zdrowe
3 miejsce - Patrycja Kęsek i Ewelina Figura - SP w Pieniążkowicach za pieśń Ojczyzno ma.
Wyróżnienie: Karolina Chmielarczyk i Aleksandra Twaróg - SP w Chabówce.
Zespoły - kategoria wiekowa klas IV-VI
1 miejsce - zespół wokalny z Orawskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jabłonce za pieśni Niepodległość i Warszawskie dzieci,
2 miejsce - zespół wokalny - SP nr 1 w Cichem za pieśń Tu wszędzie jest moja Ojczyzna,
3 miejsce - zespół wokalny z Zespołu Szkół w Ratułowie za pieśń Mury.
Wyróżnienia: trzy zespoły wokalne ze szkół podstawowych w Harkabuzie, SPSK w Czerwiennem i w Piekielniku.
Narodowe Święto Niepodległości to dzień niezwykły, wyjątkowy, wielki i ważny. Rozwijając formułę jego świętowania a zwłaszcza włączając w nie dzieci i młodzież dbamy o to, by takim pozostał na zawsze.  Fot.293-1: Nieodłącznym elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest złożenie kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Czarnym Dunajcu.  Fot. Wacław SajdakFot.293-2: Na scenie zdobywcy Grand Prix tegorocznego konkursu czyli zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu.  Fot. Wacław Sajdak

Opr. Wacław Sajdak