ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Więcej rozsądku i wyobraźni

2012-04-06 do 2012-04-17 // Oglądano: 2806 // Wstecz
Więcej rozsądku i wyobraźniWiosna to dla wielu najpiękniejsza pora roku. Przyroda budzi się do życia a wraz ze słońcem i ciepłem nowe siły wstępują w ludzi i wszystko, co żyje. I byłoby całkiem pięknie, gdyby nie policyjne statystyki - wiosna przynosi co roku najwięcej zagrożeń, zwłaszcza drogowych i pożarowych. O najważniejszych z nich przypominamy w imieniu podkomisarza Adama Solawy, komendanta Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu. Niestety, z każdym rokiem niewiele zmienia się na lepsze, stąd i niniejszy tekst nie odbiega znacząco od podobnych publikacji w latach poprzednich.


1. Wiosną dochodzi do wielu groźnych wypadków drogowych. Przyczyną bywa często nadmierna prędkość i brawura kierujących, którzy wreszcie poczuli suchy asfalt pod kołami. Do kierujących samochodami dołączają motocykliści, sprawdzający po zimie osiągi swych maszyn. Nie da się również racjonalnie wytłumaczyć zachowania tych pieszych, którzy poruszają się prawą stroną drogi (!) mimo istniejącego chodnika po drugiej stronie – to zagrożenie życia swojego i innych. Policja apeluje o rozsądek, bezpieczną prędkość i przestrzeganie prawa o ruchu drogowym.

2. Wielkim wiosennym zagrożeniem jest ciągle spotykany zwyczaj wypalania traw. Mimo corocznych apeli, zdarzają się jeszcze tego rodzaju działania. Największe zdumienie budzi bezmyślność podpalaczy – stwarzają realne zagrożenie dla innych a na dodatek mogą w ten sposób stracić przewidziane dla rolników dopłaty bezpośrednie ze środków unijnych. Policja ostrzega, że sprawcy takich czynów podlegają odpowiedzialności karnej, to jest karze grzywny lub aresztu.

3. Powoli rozpoczyna się sezon prac polowych. Rodzice zajęci pracą często nie zwracają należytej uwagi na swoje pociechy. Dzieci pozbawione opieki stają się łatwymi ofiarami wypadków drogowych i nieostrożnego korzystania z maszyn rolniczych. Uważajmy na najmłodszych, których najłatwiej można skrzywdzić.

4. Wiadomo od dawna, że najlepszym stróżem domu przed złodziejami jest życzliwy sąsiad. Niestety nie wszędzie łatwo o dobrosąsiedzkie stosunki. Ułatwia to pracę złodziejom i skutecznie blokuje policyjne działania. Policja apeluje do mieszkańców, by z większą starannością zabezpieczali swój dobytek oraz informowali o wszelkich przejawach niewłaściwych i podejrzanych zachowań. Można to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub numer komisariatu – 2647280.  
Fot. Przejawem zupełnej bezmyślności jest haniebny zwyczaj wypalania traw – to niszczenie środowiska i zagrożenie dla człowieka.  Fot. W. Sajdak