ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Plany inwestycyjne gminy

2012-03-13 do 2012-04-10 // Oglądano: 3178 // Wstecz
Plany inwestycyjne gminyWspółczesna technologia pozwala prowadzić roboty budowlane prawie przez cały rok. Jednak dopiero koniec zimy wiąże się ze znacznym ich przyspieszeniem oraz rozpoczęciem nowych zadań. Stąd początek marca to dobry moment na przekazanie mieszkańcom informacji o tym, jakie najważniejsze budowy będą kontynuowane i jakie nowe zadania rozpocznie gmina Czarny Dunajec w bieżącym roku.

Z prac kontynuowanych należy przede wszystkim wymienić dwie sale gimnastyczne: przy Szkole Podstawowej w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej nr 1 w Starem Bystrem, prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. W przypadku obydwu wymienionych sal do wykonania pozostały około 20 % prac czyli roboty malarskie, posadzki, drobne roboty wykończeniowe oraz wyposażenie w sprzęt sportowy. W Chochołowie dochodzi do tego modernizacja kotłowni szkolnej. Tak więc jeszcze w tym roku uczniowie kolejnych dwóch szkół będą brać udział w zajęciach sportowych w komfortowych warunkach. Całkowity koszt budowy każdej z sal to ok. 2,5 mln zł, przy czym finansowanie zadań w znacznej części zapewnia Małopolski Regionalny Program Operacyjny -łącznie jest to kwota 1 mln zł. Na czerwiec przewidziane jest zakończenie rozbudowy i przebudowy budynku Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu. Inwestycja rozpoczęta w 2011 roku obejmuje całkowitą przebudowę budynku z dostosowaniem obiektu do obowiązujących norm. Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi nieco ponad 1 mln 200 tys. zł. W drugim etapie przewidziana jest kompleksowa przebudowa placów przy budynku Policji oraz Ośrodku Zdrowia i ARiMR, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie działek gminnych. Chodzi o stworzenie szeregu miejsc parkingowych a co za tym idzie zwiększenie płynności i bezpieczeństwa ruchu w tym węzłowym punkcie miejscowości. Poniżej przypominamy wizualizację całości tej inwestycji.

Niedawno zakończyła się budowa budynku Gimnazjum w Czarnym Dunajcu, przeznaczonego dla gimnazjalistów z Czarnego Dunajca, Wróblówki, Chochołowa, Koniówki i Podczerwonego. Aby już od września było możliwe prowadzenie zajęć w nowej szkole niezbędne będzie wyposażenia sal – chodzi o ławki, krzesła, szafy, urządzenia, pomoce itp. Na ten cel a także na budowę kanalizacji burzowej przewidziano łącznie 426 tys. zł. Jednak to nie koniec inwestycji na tym największym w gminie kompleksie szkolnym – jeszcze w tym roku ma tam powstać sztucznie mrożone lodowisko wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym i częścią techniczną. Obecnie trwają ostatnie prace projektowe i uzgodnienia, stąd nie jest jeszcze znany dokładny koszt budowy. Będzie to jedyny tego typu obiekt w rejonie i służyć będzie dzieciom i młodzieży z całej cminy a także turystom.

Kolejną inwestycją przewidzianą do realizacji w 2012 roku jest przebudowa tzw. dworku przy ul. Kolejowej w Czarnym Dunajcu. Ich celem jest dostosowanie budynku do nowej funkcji użytkowej jako siedziby Gminnego Centrum Kultury i Promocji. Obecnie CKiP urzęduje w pomieszczeniach biurowych remizy OSP. Przewidywana wartość robót to ok. 700 tys. zł. W tym roku wyremontowany zostanie także budynek starego ośrodka zdrowia w Chochołowie – celem prac będzie głównie ochrona budynku przed zniszczeniem. Wymieniona zostanie konstrukcja dachu wraz z pokryciem oraz strop nad ostatnią kondygnacją. Pozostałe elementy konstrukcyjne zostaną wzmocnione. Koszt inwestycji wyniesie ponad 200 tys. zł. Jak co roku zaplanowane zostały także prace remontowe budynków – siedzib ośrodków zdrowia. Jednym z głównych zadań będzie ocieplenie ścian budynku w Piekielniku. W tej miwjscowości zbliżają się ku końcowi prace w remizie OSP – wykonane zostaną jeszcze tynki oraz drewniana obudowa ścian i stropów poddasza. Prace mają zostać wykonane do 30 kwietnia za kwotę 64 tys. zł.


Fot. 275-1: WizualizacjaFot. 275-2: Budynek gimnazjum czeka na wyposażenie sal by mógł przyjąć uczniów w nowym roku szkolnym. Fot. Wacław Sajdak