ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Nowe samochody strażackie w naszej Gminie

2011-12-12 do 2011-12-31 // Oglądano: 6375 // Wstecz
Nowe samochody strażackie w naszej GminieW roku 2011 Gmina Czarny Dunajec poczyniła starania w celu wzmocnienia bazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymały nowe samochody.

Strażacy z OSP Piekielnik, należącej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od kilku lat ubiegali się o nowy samochód bojowy. Wynikało to ze złego stanu posiadanego sprzętu, jak również dużego obszaru działania, który oprócz terenów zabudowanych obejmuje również rozległe tereny leśne i torfowiskowe w Obszarze chronionym NATURA 2000.

Taka możliwość pojawiła się w roku 2011 – Zakupiony samochód to średni samochód ratowniczo gaśniczy marki Mercedes Atego 1429 a jego cena po przetargu wyniosła 589 tys, zł. Gmina na zakup przeznaczyła 445 tys. zł, 100 tys. dołożyła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Nie bez znaczenia jest fakt, iż Gmina uzyskała na zakup samochodu pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 150 tys. zł, która po rozliczeniu zadania i spłacie części może zostać umorzona w wysokości do 40 %. Sami strażacy, przy wsparciu mieszkańców, również tych z zagranicy zebrali aż 44 tys. zł., za co należą się im szczere słowa uznania i podziękowania.

Z kolei Dla OSP Ratułów Górny – która również wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – zakupiony został lekki samochód ratowniczo- gaśniczy Renault Master. W tym przypadku znaczny wkład w zakup jednostki wniosła Komenda Wojewódzka - dotowała samochód w wysokości 35 tys. oraz Zarząd Główny OSP RP, który dofinansował samochód w kwocie 50 tys. zł Wkład Gminy to również 50 tys. zł – łącznie koszt zakupu samochodu wyniósł 135 tys. zł.