ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Gmina Czarny Dunajec udostępni unikat na skalę Europy – kolejne dofinansowanie na w ramach partnerstwa polsko-słowackiego

2020-03-30 do 2020-04-11 // Oglądano: 153 // Wstecz
Gmina Czarny Dunajec udostępni unikat na skalę Europy – kolejne dofinansowanie na w ramach partnerstwa polsko-słowackiegoWójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski podpisał końcem marca kolejną umowę o dofinansowanie projektu pn.
„Odkrywanie poprzez udostępnianie – poznajemy dziedzictwo pogranicza Polski i Słowacji”

Inwestycja ma na celu udostępnienie obszaru torfowisk położonych pomiędzy Czarnym Dunajcem a sołectwem Odrowąż. Powstanie kolejne 400m szlaku pieszo-rowerowego prowadzącego w głąb tego unikatowego obszaru.

Torfowiska Orawsko-Nowotarskie wraz torfowiskami wysokimi usytuowanymi w naszej gminie stanowią unikat, gdyż są najwyżej geograficznie położonymi torfowiskami w skali Europy. Stanowią tez wspólne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Słowacji.

W ramach projektu poza wybudowaniem kolejnych dróg bezpośrednio łączących nowe obszary z transgranicznym szlakiem rowerowym wokół Tatr, zainstalowana zostanie luneta obserwacyjna. Zostanie ona usytuowana przy miejscu odpoczynkowym na szlaku bezpośrednio przy obszarze torfowisk, skąd roztaczają się przepiękne widoki na Babią Górę.

Dodatkowo w ramach projektu w centrum miejscowości Czarny Dunajec umieszczony zostanie totem multimedialny na którym przedstawiane będą rezultaty projektu jak i miejsca warte odwiedzenia na terenie naszej gminy.

Wydana zostanie też publikacja o dziedzictwie przyrodniczym tego transgranicznego obszaru.

Projekt będzie realizowany w silnym partnerstwie z Orawskiego Muzeum Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie z którym był już wcześniej realizowany projekt budowy Muzeum torfowisk.

Nasz partner w ramach projektu również zainstaluje totem multimedialny w pobliżu Zamku Orawskiego na Słowacji, gdzie poza udostępnianiem informacji o zadaniach realizowanych przez gminę Czarny Dunajec będzie wyświetlany również film z miejsc dotąd niedostępnych dla odwiedzających tj. komnat zamkowych.

Projekt będzie realizowany od 03.2020r. do 02.2021 r.

Partner Wiodący : Gmina Czarny Dunajec

Partner Projektu: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne

Wartość całkowita projektu 128253,03 €

Mikroprojekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020