ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Przy obrazie Leonarda da Vinci

2019-10-24 // Oglądano: 234 // Wstecz
Przy obrazie Leonarda da Vinci23 października Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka –Ducha po raz drugi wzięła udział w lekcjach muzealnych, w Krakowie. Tym razem zajęcia odbyły się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego.

Klasy I-IV uczestniczyły w lekcji: Historia mierzenia czasu. Zegary przez wieki, a klasy V-VIII w zajęciach: Sytuacja się zmieniła. Widzieć i rozumieć-ćwiczenia z patrzenia. Lekcje muzealne odbywają się w ramach projektu Kultura Dostępna 2019 i w całości finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowo, korzystając z okazji, uczniowie odwiedzili wystawę czasową Damę z gronostajem jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach i jeden z zaledwie kilkunastu obrazów namalowanych przez Leonarda da Vinci.

Warto przypomnieć, że od 29 grudnia 2016 roku Dama z gronostajem jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Arcydzieło namalował 38-letni Leonardo w roku 1490 w Mediolanie. Obraz wykonany na czteromilimetrowej desce z drzewa orzechowego przedstawia dziewczynę, Cecylię Galleran, trzymającą na lewej ręce białe zwierzątko, gronostaja (odmianę łasicy). Kupił go około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli .

Pobyt w muzeum bardzo wszystkim się podobał, a uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że z nowym rokiem kalendarzowym nastąpi kontynuacja tego projektu, w który znów wezmą udział.