ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Z Podhala do Solecznik

2019-10-16 do 2019-10-30 // Oglądano: 170 // Wstecz
Z Podhala do Solecznik10 października br. zakończyła się w naszej szkole zbiórka darów w ramach prowadzonej od września akcji charytatywnej na rzecz Polaków mieszkających na Kresach.

Do zbiórki organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i parafię pw. Św. Jacka dołączyły: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rokicinach Podhalańskich oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawie.

Inicjatorką akcji była pani Barbara Żegleń – nauczycielka religii, która zna z autopsji sytuację Polaków w Solecznikach. Na apel dyrektora szkoły i księdza proboszcza Stanisława Syca, bardzo hojnie odpowiedzieli mieszkańcy całej Parafii św. Jacka w Chochołowie. Dary zostały przeznaczone dla najbardziej potrzebujących Polaków Rejonu Solecznickiego na Litwie. Miasto Soleczniki jest położone w okręgu wileńskim przy granicy z Białorusią. Jest to jedno z większych skupisk Polaków na Litwie, a samo miasto jest zamieszkane w 70 % przez Polaków, którzy są tam dobrze zorganizowani, merem jest Polak Zdzisław Palewicz, ale 430 rodzin żyje w skrajnym ubóstwie (częściowo winne jest temu litewskie prawo). I to właśnie do nich dotarła w ubiegły czwartek pomoc od Chochołowian. Odzew mieszkańców Chochołowa, Rokicin, i Rabki na apel o wsparcie rodaków będących w trudnej sytuacji na Litwie był bardzo duży. Za tak wielkie zaangażowanie w akcję pomocy, serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom, którzy wsparli materialnie rodaków „Małej Polski”, pan Tadeusz Romanowski – radny w Solecznikach i zarazem Prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego rejonu Solecznicekiego, a przede wszystkim podziękowania składają sami Polacy w Solecznikach, do których dotarła pomoc. Jest to dla nich bardzo ważny znak, że „Wielka Polska” o nich pamięta.

W dniu 10 września ze szkoły wyruszył wypełniony darami (żywność, środki czystości, przybory szkolne) bus. W późnych godzinach wieczornych pp.Barbara i Mariusz Żegleniowie idyrektor szkoły w Chochołowie dotarli do miasta Soleczniki.

Podziękowaniom i serdecznościom nie było końca. Pan Tadeusz Romanowski mówił, że to bardzo piękny, dobry uczynek i znak Miłosierdzia Bożego. Przewoźnicy poczuli się bardzo zakłopotani tymi słowami.

Serdeczne podziękowania należą się Prezesowi Klubu Sportowego KS Chochołów – panu Józefowi Zborowskiemu za użyczenie busa do przewozu darów, (900 km odległość) kierowcy – panu Mariuszowi Żegleniowi, wszystkim Chochołowianom biorącym udział w akcji i uczniom Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich, którzy dzielnie pomogli liczyć i pakować wszystkie dary. Mamy nadzieję, że ta pomoc będzie trwać, że przybierze formę stałego działania, aby Polacy na kresach czuli ,że o nich pamiętamy, że ich los dla „Wielkiej Polski” nie jest obojętny.

Nauczyciele