ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Niusy ze Skałki

2019-10-13 do 2019-10-27 // Oglądano: 192 // Wstecz
Niusy ze SkałkiBiorą udział w różnych akcjach, a do tego uczą się gotować. Uczniowie ze szkoły na Skałce nie narzekają na nudę.

Dzieci z przedszkola, uczniowie klasy I, IV i V wiedzą, że ziemniaki to nie tylko frytki i dodatek do mięsa podczas obiadu. Wychowankowie podczas zajęć "Nasze dziedzictwo" upiekli wspaniałe regionalne, tradycyjne - "nase" moskole, znane w górach od pradawnych czasów.

Jak zatem przyrządzić najpyszniejsze moskole? Ugotowane ziemniaki mielimy w maszynce. Dodajemy mąkę, sól i zagniatamy, aż ciasto będzie elastyczne. Jeśli ziemniaki są wodniste i ciasto przyklejają się do ręki, podsypujemy jeszcze mąką, aż będzie zwarte. Z ciasta formujemy moskolicki wielkości dłoni. Każdy moskolicek porządnie oklepujemy. Na rozgrzane tradycyjne blachy, a jeśli nie mamy takich, to możemy to zrobić na zwykłej patelni układamy przygotowane moskolicki. Moskole trzeba podpiec z obu stron bez użycia tłuszczu. Najlepiej smakują ze swojskim masełkiem z cosnokiem.

Dniem innym niż wszystkie w naszej szkole jest na pewno Dzień Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu w roli głównej występuje Z I E M N I A K. Podczas wspólnego ogniska poznajemy walory smakowe pieczonego ziemniaka w towarzystwie kiełbasek i pieczonego chleba. Następnie z pełnymi brzuszkami przystępujemy do rozstrzygania "ziemniaczanych konkurencji" na największego ziemniaka, najdłuższą obierkę z ziemniaka oraz podziwami ziemniaczane rzeźby i eksponaty wykonane przez naszych podopiecznych. Wolny czas między poszczególnymi konkursami jest wypełniony sportowymi rozgrywkami, grami i zabawami zorganizowanymi na świeżym powietrzu.

W szkole na Skałce dbają nie tylko o podniebienia, ale także o wrażliwość serca. Społeczność szkolna postanowiła w tym roku zadbać o tężyznę umysłową. Okazja do tego była bardzo stosowna, mianowicie "Narodowe Czytanie" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Klasa VI, VII i VIII wraz z panią dyrektor, nauczycielami oraz rodzicami odczytała "Katarynkę", nowelę Bolesława Prusa. Historia niewidomej dziewczynki i adwokata wywołała w zebranych różnorakie odczucia, począwszy od złości, skończywszy na ogromnym wzruszeniu. Z odczytanej opowieści można było wysnuć jeden wniosek, aby być dobrym, należy otworzyć się na ludzi i dostrzec w nich ukryte piękno. Czytajmy i zachęcajmy młode pokolenie do aktywnego czytelnictwa!

Na przełomie września i października warto odnotować jeszcze jedno wydarzenie z udziałem społeczności szkolnej ze Skałki. Uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w akcji "Sprzątnie świata". Jej głównym celem było czynne zaangażowanie w ochronę przyrody, promowanie postaw proekologicznych, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu.

Uczniowie z klas 0-Vll i przedszkola od opieką nauczycieli zbierali śmieci z terenu wokół szkoły oraz dróg na osiedlu Pod Skałkaą, z Wierchowej Drogi i drogi głównej na trasie Zlewnia - remiza OSP. W sumie nazbierali 7 worków odpadów. Mamy nadzieję, że z roku na rok śmieci będzie coraz mniej.

Przedszkole wraz ze szkołą już kolejny raz przystąpiło do akcji "ODBLASKOWA SZKOŁA". Aby propagować wśród najmłodszych bezpieczeństwo na drodze i nie tylko przypomniano jak ważne i konieczne jest noszenie odblasków. Przedszkole zachęcają do noszenia odblasków zaprezentowało na forum szkoły ODBLASKOWĄ MODĘ. W ich strojach nie zabrakło jaskrawych, kolorowych i widocznych elementów, które zwiększają nasze bezpieczeństwo w ruchu ulicznym. Wszyscy z wielką uwagą oglądali pokaz mody najmłodszych podziwiając ich odblaskowe stylizacje. Edukacja połączona z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty i jest okazją do wspaniałej zabawy.

Z kolei quizy, zagadki związane z bezpieczeństwem na drodze przygotowali dla nas starsi koledzy z klasy V. Wyróżnili się oni pomysłowością i inwencją twórczą przygotowując dla nas rymowane zagadki. Ochotników do udziału w zabawie nie brakowało, gdyż tematyka była wszystkim bardzo dobrze znana, a za udział w zabawie każdy otrzymał słodka nagrodę.