ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu Cudowna Moc Bukietów

2019-07-31 do 2019-08-16 // Oglądano: 268 // Wstecz
Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu Cudowna Moc BukietówSzanowni Państwo,
Według starego zwyczaju 15. sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny – zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej – przygotowywano wiązanki z ziół i kwiatów. Od 10 lat zajmujemy się przypominaniem odwiecznego zwyczaju, który uznajemy za niezwykle cenny dla człowieka XXI wieku. W tym roku Cudowna Moc Bukietów w Krakowie ma swój jubileusz dziesięciolecia.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. To przypomina starszym i uczy młodych, że natura oferuje nam skarby, jeśli tylko potrafimy z nich korzystać.Układanie bukietów jest okazją do edukacji botanicznej oraz doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. To także ważne święto dla kościoła katolickiego i jego tradycji. Franciszkańskie dziedzictwo bliskości z przyrodą, o którym wspomina Papież Franciszek w encyklice Laudato si, to nasz wspólny obowiązek.

Instytut Dziedzictwa ogłasza jubileuszową X edycję konkursu „Cudowna Moc Bukietów”.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy naszego województwa oraz turyści. Nie ma ograniczeń wiekowych. Konkurs dotowany jest wieloma cennymi nagrodami, a rozstrzygnięcie będzie miało miejsce 15. sierpnia 2019 r. o godz.14.00 na scenie głównej usytuowanej przy Małym Rynku w Krakowie. Bukiety konkursowe ocenianie będą w czterech kategoriach: Tradycyjny Bukiet Zielny; Profesjonalny bukiet florysty oraz Mały Bukiet – konkurs dla dzieci.

Zachęcam wszystkich do przyrodniczej wycieczki po małopolskich łąkach. Uprzejmie proszę o przekazanie informacji wszystkim zainteresowanym.

Serdecznie zachęcam do udziału w konkursie.

Z poważaniem,

 

 

Liliana Sonik

Prezes Zarządu

 

 

 


ZASADY PRZYJMOWANIA I KATEGORYZACJI BUKIETÓW

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).

1. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Unikamy roślin trujących. Bukiet ma być tak ułożony, by móc trzymać go w ręce lub - jeśli jest bardzo duży - w dwu rękach. Inną pożądaną formą jest naręcze. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera nabite na patyk jabłko.

 

2.„Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu iodpowiedni dobór ziół ikwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne, jak np. wieńce. W tej kategorii liczą się innowacyjne rozwiązania, kreatywność i piękno. Wykluczamy rośliny z importu oraz egzotyczne.

3.„Mały Bukiet” - konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonaniaoraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany przez dziecko samodzielnie, a dorośli mogą jedynie być doradcami dziecka.pdfRegulamin Krakoów2019
Dodano: 2019-07-31 09:05:21Pobrano: 66 // 0.21 MB