ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Młodzież Zapobiega Pożarom - powiatowy sukces Kamila Wątora

2019-03-29 do 2019-04-17 // Oglądano: 386 // Wstecz
Młodzież Zapobiega Pożarom - powiatowy sukces Kamila WątoraKamil Wątor, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Podczerwonem zajął 2 miejsce w powiatowych eliminacjach 42. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: “Młodzież Zapobiega Pożarom”.
W ten sposób uczeń z Podczerwonego awansował do etapu wojewódzkiego w kategorii klas I - VI.

W kategorii szkół średnich udział wzięła Justyna Podczerwińska, absolwentka Szkoły Podstawowej w Podczerwone, a teraz uczennica I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Zajęła 3 miejsce. 

Zarówno Kamila, jak i Justynę do konkursu przygotowała nauczycielka, a zarazem druhna z OSP Podczerwone Danuta Skorupa. Oboje reprezentowali gminę Czarny Dunajec.

W turnieju, który odbył się 21 marca w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych w poszczególnych grupach wiekowych – szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie udział wzięło 51 uczestników.

"Młodzież Zapobiega Pożarom” to tytuł Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym co roku udział biorą uczniowie szkół podstawowych i średnich. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Zwycięzcy i osoby, które zajęły drugie miejsca w poszczególnych grupach wiekowych wezmą udział w turnieju organizowanym na szczeblu wojewódzkim.
– Należy podkreślić, że turniej z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie, a młodzież wykazała się dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy turnieju dostali drobne upominki – mówią organizatorzy.

Wyniki:

I grupa wiekowa (szkoły podstawowe kl. I – VI)
1. Jakub Szpernoga – Gmina Łapsze Niżne
2. Kamil Wątor – Gmina Czarny Dunajec
3. Jan Czyszczoń – Gmina Rabka-Zdrój

II grupa wiekowa (szkoły podstawowe kl. VII i VIII i gimnazjalne kl. III)
1. Bernadeta Mucha – Gmina Saflary
2. Bartłomiej Budz – Gmina Łapsze Niżne
3. Sylwia Szczypta – Gmina Szaflary

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe)
1. Izabela Leśnicka – Gmina Szaflary
2. Krzysztof Szal – Gmina Rabka-Zdrój
3. Justyna Podczerwińska – Gmina Czarny Dunajec

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody m.in. telewizory. Wręczyli je m.in. sekretarz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bartłomiej Garbacz, wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, komendant powiatowy PSP w Nowym Targu bryg. Mariusz Łaciak i prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu dh Jan Kuczkowicz.

Nagrody ufundowali: małopolski komendant wojewódzki PSP, starosta nowotarski, Nadleśnictwo Nowy Targ, wójtowie gmin Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Szaflary oraz burmistrzowie miast Nowy Targ, Rabka-Zdrój i Szczawnica oraz współorganizator turnieju oddział powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za zrozumienie i propagowanie wiedzy pożarniczej wśród młodzieży. Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Nowego Targu za udostępnienie sali konferencyjnej Urzędu Miasta – dodaje.

fot. Danuta Skorupa i Jacek Klinowski
Tekst: Piotr Duraj