ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Mamy kalendarzową wiosnę!

2019-03-28 do 2019-04-12 // Oglądano: 367 // Wstecz
Mamy kalendarzową wiosnę!By tradycji stało się zadość 22 marca, z jednodniowym opóźnieniem, pojechaliśmy na wagary do Nowego Targu. Plany były ambitne.

Na początek odwiedziliśmy Galerię Sztuki BWA Jatki w Nowym Targu, gdzie oglądaliśmy wystawę "Baśnie Andersena we współczesnej ilustracji polskiej” prace te pochodzą ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej. Następnie mieliśmy okazję dać upust własnej fantazji i pod opieką pani Anny Dziubas, kierownika galerii, tworzyliśmy własne ilustracje do baśni H. Ch.Andersena.

Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy było Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach i lekcji muzealnej, które w atrakcyjny sposób pozwoliły poznać nam dawne techniki i proces druku. Dodatkowo podczas warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć m.in. unikatową maszynę drukarską z połowy XX wieku - jedyną tego typu maszynę zachowaną do dziś oraz odtworzoną dawną oficynę drukarską Ignacego Borka z oryginalnymi maszynami i wyposażeniem. Natomiast  ekspozycja zbioru druków i fotografii przybliżyła nam życie kulturalne, społeczne, polityczne i gospodarcze Nowego Targu z początku XX wieku. Na koniec mogliśmy spróbować swoich sił i sprawdzić się w roli zecera oraz introligatora- klasy młodsze poznały techniki druku wypukłego i uczyły się odpowiedniego nakładania farby na matrycę, którą odbijali na papierze. Z kolei starsi uczniowie uczyli się wykończyć książkę z ozdobnym japońskim szyciem, którą można użyć, jako notes lub szkicownik.

I to nie byłoby na tyle, bo z Muzeum Drukarstwa poszliśmy szukać wiosny do parku, a stamtąd naHalę Lodową, gdzie oglądaliśmy rewię na lodzie pt. „Przygody Sindbada żeglarza”. Przedstawienie było bardzo ciekawe z piękną scenografią, muzyką, strojami, oraz wykonanym po mistrzowsku tańcem na lodzie.