ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Pół roku za nami

2019-02-20 do 2019-03-13 // Oglądano: 603 // Wstecz
Pół roku za nami3 września 2018 roku uczniowie i nauczyciele SP w Odrowążu rozpoczęli nowy rok szkolny. Pełni zapału i nowych sił przystąpiliśmy do pracy. Z szybkością błyskawicy minęło pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego, ale bardzo wiele udało nam się zrealizować, z czego jesteśmy dumni. Oto skrót wydarzeń z życia szkolnego.

Ważnym wydarzeniem w naszej społeczności szkolnej był obchodzony 17 października 2018 roku Dzień Patrona szkoły. Tego dnia pierwszoklasiści złożyli swoje uczniowskie ślubowanie i w obecności rodziców, nauczycieli, starszych kolegów i koleżanek zaprezentowali ciekawe przedstawienie o życiu św. Jana Kantego.

Pod koniec października spotkaliśmy się na uroczystym apelu z okazji Wszystkich Świętych. Uczciliśmy pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły minutą ciszy. Następnie przedstawiciele klas udali się na cmentarz, aby złożyć na grobach samodzielnie wykonane wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Uczniowie wcześniej chętnie uczestniczyli w myciu i porządkowaniu grobów.

Natomiast 8 listopada 2018 roku szkoła była już po raz szósty organizatorem Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. W naszych murach gościliśmy liczną grupę uczestników z różnych szkół i przedszkoli. Poziom konkursu okazał się bardzo wysoki i profesjonalne jury prowadziło burzliwe obrady, aby wyłonić zwycięzców. Talent wokalny i instrumentalny wybranychlaureatów naszego konkursu można było podziwiać 11 listopada 2018 roku w Czarnym Dunajcu w czasie koncertu niepodległościowego, który odbywał się w ramach gminnych obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W trakcie tego koncertu prezentowaliśmy również duży plakat z hasłem: Radośnie, wspólnie dla Niepodległej. W jego wykonanie był zaangażowany każdy uczeń naszej szkoły, mając satysfakcję z tego, że własną pracą uczcił stulecie niepodległości swojej ojczyzny. Również uczniowie naszego koła teatralnego podczas koncertu niepodległościowego przedstawili wzruszający spektakl słowno-muzyczny ukazujący niełatwą drogę Polaków do wolności.

Z kolei 21 grudnia 2018 roku uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i zaproszeni gościespotkali się przy wspólnym stole wigilijnym. Wiernie trzymaliśmy się tradycji bożonarodzeniowej, a więc była modlitwa, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, ale też nie zabrakło pysznej rybki i kapusty z grzybami. Przypomnieliśmy też sobie zwyczaje świąteczne kultywowane od wieków na skalnym Podhalu dzięki przedstawieniu, które zaprezentowali członkowie zespołu góralskiego „Odrowązianie” pod kierunkiem pani Marii Duszy.

Już w październiku, jak co roku, nasi uczniowie wzięli udział w IX edycji Małopolskiego Konkursu Odblaskowa Szkoła. W ramach tego konkursu zostały przeprowadzone ciekawe działania, na przykład prezentacja mody odblaskowej, konkurs plastyczny i konkurs wiedzy o ruchu drogowym oraz spotkanie z przedstawicielami policji. Uczniowie ruszyli też na główne drogi swojej miejscowości, aby rozdać mieszkańcom odblaski. Odwiedzili także Warsztaty Terapii Zajęciowej i osobom niepełnosprawnym przekazali informacje na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze. Ponadto gościliśmy w szkole studentkę ratownictwa medycznego, panią Monikę Siodłak, która uczyła nas, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczeń na wycieczce to bez wątpienia uczeń szczęśliwy. W tym roku szkolnym mamy już za sobą kilka szczęśliwych dni z wycieczką w temacie. Ciągle jeszcze starsze klasy wspominająjesienne wyprawy na Żeleźnicę, Babią Górę i Trzy Korony. Piękne widoki pozostały w pamięci i na fotografiach, a choć czasem nóżki odmawiały posłuszeństwa, to nikt nie żałuje, tylko czeka na następne wiosenne wędrówki. Natomiast młodsze klasy cieszyły się w pierwszym półroczu z wyjazdu do CK w Jabłonce. Tam uczniowie obejrzeli spektakl „Piotruś Pan”, później zwiedzili skansen w Zubrzycy i uczestniczyli w lekcji odkrywającej tajniki wykorzystania lnu przez prababcie, a także wypiekania chleba domowym sposobem. Trzeba przyznać, że nasz apetyt na wycieczki rośnie, bo w drugim półroczu planujemy wyjazd na zieloną szkołę, którą organizujemy nad morzem. A zatem: Ahoj, przygodo!!!

W naszej szkole dobrze znamy mądre hasło najlepszych pedagogów: „Uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc ”. Wierni tej myśli organizujemy różne imprezy okolicznościowe. Dziewczyny z klasy szóstej doceniły płeć męską i w Dniu Chłopaka przetestowały chłopców pod względem inteligencji, umiejętności sportowych i ukrytych talentów. W końcu po wielu testach wyłoniły Mistera Szkoły. Brawo, dziewczyny!!!Zawsze warto wiedzieć, co potrafią nasi chłopcy.

Po lekcjach 27 listopada 2018 roku było u nas wesoło, głośno i tanecznie z powodu zabawy andrzejkowej, na której nie zabrakło wróżb i konkursów. Zaś 6 grudnia 2018 roku nie ominął naszej szkoły św. Mikołaj. Oj, dobry to święty, bo nigdy nie przychodzi mu do głowy zaglądać do dziennika przed rozdaniem prezentów. Niech więc odwiedza nas jak najczęściej.

30 stycznia 2019 roku świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, który w naszej szkole ma już dosyć długą tradycję. Dziadkowie chętnie przychodzą podziwiać występy swoich wnuków. W tym roku również gościliśmy spore grono naszych ukochanych seniorów. Zerówka i młodsze klasy umilali im czas piosenkami i wierszykami, a starsi uczniowie gawędami i wierszami w gwarze góralskiej. Na koniec odśpiewano głośne „Sto lat” i uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie zrobione prezenty.

„Hu, hu, ha, hu, hu, ha nasz zima zła”- od tej piosenki można by zacząć tegoroczne ferie zimowe, bo istotnie było mroźno i śnieżnie. Mieliśmy zatem niepowtarzalną okazję poszaleć na łyżwach i nartach. Jeszcze przed feriami wyjeżdżaliśmy na lekcje jazdy na łyżwach, które odbywały się na lodowisku w Czarnym Dunajcu. Natomiast w czasie ferii w ramach projektu „Jeżdżę z głową” uczestniczyliśmy w nauce jazdy na nartach biegowych pod uważnym okiem instruktorów. Niestety, zima dała się we znaki nie tylko drogowcom, ale także nam. Trasa przygotowana przez ratraki została kompletnie zasypana przez intensywnie padający śnieg. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko zmierzyć się z żywiołem i własnymi siłami udeptać nową trasę. Co tu dużo mówić, uczniowie z SP w Odrowążu znowu koncertowo poradzili sobie ze śniegiem, udowadniając, że twardych górali zima nie przestraszy.