ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

"Śleboda" z wielkim sukcesem

2019-01-18 do 2019-02-01 // Oglądano: 639 // Wstecz
"Śleboda" z wielkim sukcesemGóralski Zespół Dziecięcy Śleboda zwycięzcą 3. Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Beskidzka Bitwa na Kolędy".

W doborowym towarzystwie grup z Polski, Słowacji i Ukrainy wystąpił dziecięcy zespół regionalny "Śleboda" z Podczerwonego i Koniówki podczas 3. międzynarodowego konkursu, który odbył się 13 stycznia w Bystrej Śląskiej.

Podczas konkursu, oprócz zespołu "Śleboda", wystąpili: zespół regionalny "Zabrzeg", chór ludowy "Osieczanie", grupa kolędnicza z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca "Holan", Zespół Pieśni i Tańca z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Poza konkursem zaprezentowali się gospodarze z zespołu "Ziemia Beskidzka".

Wszyscy przedstawili kilkunastominutowy program prezentujący kolędy i pastorałki oraz jasełka. Publiczność wybierała najlepszy występ.

Nagroda Grand Prix powędrowała do dziecięcego zespołu regionalnego "Śleboda". Dzieci z Podczerwonego i Koniówki zajęły także 1. miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Z zespołem „Śleboda" wystąpiła muzyka w składzie: Joanna Kowal, Andrzej Podczerwiński, Józef Gruszka, Seweryn Piekielnicki i Dawid Śmiech.

Zespół "Śleboda" zaprezentował góralskie jasełka pt. "Kolędnicy przy sałasie", nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze, zmęczeni pilnowaniem owiec, zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi "po prośbie", ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. "Na kondrackiej holi o północy", "Jezusa narodzonego", "Gore gwiozda Jezusowi", "Oj, maluśki, maluśki".

"Ślebodnych" będzie można zobaczyć 27 stycznia w remizie OSP Koniówka. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 13. Serdecznie zapraszamy!