ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Rozpoczyna się sezon grzewczy - pamiętajmy o tym co spalamy w piecu

2018-11-30 do 2018-12-20 // Oglądano: 573 // Wstecz
Rozpoczyna się sezon grzewczy - pamiętajmy o tym co spalamy w piecuUrząd Gminy w Czarnym Dunajcu przypomina o zakazie palenia odpadów w piecach domowych czy na terenie nieruchomości.

Przy ogrzewaniu w domu kotłem tradycyjnym, pamiętajmy:

1. Nie wolno spalać śmieci, w tym plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach, lakierach, plastikowych toreb z polietylenu 
2. Należy stosować paliwo wysokiej jakości dobrane do rodzaju kotła
3. Należy regularnie czyścić przewody kominowe
4. Należy dbać o właściwą wentylację pomieszczenia grzewczego

Spalanie odpadów w domowych piecach jest nie tylko niezgodne z prawem, ale także szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi.

Zanieczyszczone powietrze może prowadzić do groźnych chorób – m.in. raka płuc, zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Mogą pojawić się problemy z koncentracją i pamięcią, a nawet stany depresyjne, infekcje dróg oddechowych, astma czy niewydolność serca.

Niebezpieczne związki powstające w wyniku spalania śmieci pozostają w sąsiedztwie komina, z którego się wydostały i wdychane są przez okolicznych mieszkańców, a także wnikają do gleby czy do wód.