ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

GMINNE OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

2018-11-11 do 2018-11-25 // Oglądano: 1457 // Wstecz
GMINNE OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCIObchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Czarny Dunajec miały podniosły charakter. Mieszkańcy oddali hołd bohaterom, walczących o naszą wolność.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Odprawiona została w kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu pw. Trójcy Przenajświętszej. Przewodniczył jej proboszcz ks. Krzysztof Kocot. We wspólnej modlitwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy gminy. Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu.

Po nabożeństwie na Rynku 1. Podhalańska Drużyna Harcerzy "Orły" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Miętustwie odczytała Apel Poległych. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.

Hołd oddano także, składając symboliczne kwiaty pod tablicą pamiątkową legionistów z Czarnego Dunajca. Złożyli je wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, skarbnik Monika Styrczula,  sekretarz Michał Jarończyk, nowowybrany wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, radny gminny Tadeusz Czepiel, radni powiatowi Maria Domagała, Tomasz Turski i Julian Stopka, komendant Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu Czesław Zahora i delegacje uczniów.

W tym dniu kwiaty złożone zostały jeszcze pod Pomnikami Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i Ofiar II Wojny Światowej w Odrowążu.

Gmina Czarny Dunajec, obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości od lat rozpoczyna parę dni wcześniej. Tradycją stało się, że w Szkole Podstawowej w Odrowążu odbywa się Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża, a laureaci występują po oficjalnych uroczystościach, na scenie w Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Występy poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Odrowążu. 

Podczas koncertu zaprezentowali się:
- Uczniowie Szkoły Podstawowej w Odrowążu - "Historia Polski"
- Uczniowe Szkoły Podstawowej w Pieniążkowicach - "Bogurodzica"
- Patrycja Plucińska i Julia Pogwizd - "Pałacyk Michla"
- Julia Dziadkowiec i Weronika Stokłosa - "Hej Panienki"
- Zespół Kabtinki
- Malwina Łaś - "Być może"
- Jakub Duda - "Powrócisz tu" 
- Zespół Cantare z Ratułowa
-  Natalia Gal i Paulina Jarząbek - "Pod Tatrami"
- Beata Sutor - "Tango na głos i orkiestrę".

Gminne obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Odrowążu.  

Fot. Piotr Duraj