ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Nowy wóz ratowniczo – gaśniczy OSP Ciche Górne 1

2018-05-26 do 2018-06-09 // Oglądano: 1358 // Wstecz
Nowy wóz ratowniczo – gaśniczy OSP Ciche Górne 1OSP Ciche Górne 1 to kolejna jednostka OSP z gminy Czarny Dunajec, która wzbogaciła się o nowy wóz ratowniczo – gaśniczy.

W piątek 25 maja 2018 r. druhowie powitali w swojej miejscowości samochód marki Renault D16, który przyjechał prosto z fabryki firmy „Szczęśniak” z Biela Białej.

Średni samochód GBA 3/16 3000 ufundowany został z budżetu Gminy Czarny Dunajec i Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi – Zarząd Ciche.

W prezentacji samochodu oprócz druhów z OSP Ciche Górne I wzięli udział mieszkańcy Cichego z sołtysem Władysławem Łowiszem na czele, a także przedstawiciele władz samorządowych – Monika Styrczula, skarbnik Gminy Czarny Dunajec, Mariusz Garus – pełnomocnik Wójta ds. Ochrony Informacji Niejawnych, radni gminni Jan Tylka, Tadeusz Krupa i Czesław Wajda, a także przedstawiciele Zarządu miejscowości Ciche we Wspólnocie Leśnej 8 Uprawnionych Wsi.

Ochotnicza Straż Pożarna w Cichem Górnem 1 powstała w 1912 roku. Była jedną z wiodących w tym terenie. Remiza mieściła się w stodole w miejscu dzisiejszego gimnazjum. Na swoim wyposażeniu już od początku swego istnienia posiadała wóz konny oraz sikawkę ręczną, wyprodukowana we Lwowie w późniejszych latach 40-tych przekazana do drugiego plutonu, który działał jako filia OSP Ciche Górne (obecnie Ciche Górne 2). Początkiem lat 40 została zakupiona pierwsza motopompa z silnikiem spalinowym, która obecnie znajduje się jako eksponat w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Ze sprzętu należy również wymienić dwa samochody, które zostały pozyskane zaraz po II wojnie światowej. Był to m.in. Dodge - samochód wojskowy, który w późniejszych latach z powodu braku części zamiennych został przerobiony i przystosowany do przewozu sprzętu pożarniczego jako wóz konny później ciągnikowy. W 1976 został zakupiony pierwszy sztandar dla jednostki. W 1993 dzięki hojności rodaków zza wielkiej wody, a mianowicie ZPPA koło nr.30 Ciche został zakupiony pierwszy nowy samochód pożarniczy marki ŻUK. Samochód służył jednostce do 2005 r. Później został przekazany do sąsiedniej jednostki Ciche Górne 2. W 1999 r. został pozyskany samochód pożarniczy marki SKODA. Na wyposażeniu jednostki był do 2008 r. Ze względu na wiek samochód został wycofany. W 2006 r. zostało zakupione podwozie marki STAR 266, a w 2007 r. na tym podwoziu została wykonana zabudowa (karosacja).

W obecnej chwili OSP Ciche Górne 1 liczy prawie 40 druhów. Czynnie oni biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jak mówią, przyświeca im hasło strażackie „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Fot. Piotr Duraj