ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Kaplica „Jacelowa” w nowej odsłonie

2018-03-29 do 2018-04-12 // Oglądano: 1051 // Wstecz
Kaplica „Jacelowa” w nowej odsłoniePo wielu latach kaplica przedstawiająca biczowanie Jezusa Chrystusa usytuowana przy drodze „do Soburów” w Cichem zyskała nowy blask, a to za sprawą inicjatywy mieszkańców, którzy postanowili odnowić ten zabytkowy obiekt sakralny.

 

Kaplica „Jacelowa, jak jest potocznie nazywana, jest jednym z najpiękniejszych i największych obiektów sakralnych z XIX wieku w naszym regionie. Przedstawiała część Męki Pańskiej – tajemnicę biczowania Jezusa Chrystusa. Wg przekazów ustnych powstała po roku 1846. W okresie klęski, nieurodzaju, chorób i zarazy mieszkańcy zbierali się przy kaplicy na modlitwy.

Obiekt wraz z figurami przetrwał okres zaborów, I i II wojnę światową. Niestety w 1974 r. w okresie Wielkiego Postu w Wielkim Tygodniu figury gdzieś przepadły, a kaplica zaczęła popadać w ruinę. Po wielu latach inicjatywę remontu podjął ówczesny sołtys Władysław Kowalczyk „Zając”. Kaplica została wyremontowana, ale nadal nie było w niej figur. Ich losem interesował się lokalny regionalista Andrzej Jakubiec „Kubosek, który po wielu poszukiwaniach dowiedział się, że figury znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i są jego własnością. Dzięki ich odnalezieniu można było otworzyć wierne kopie, a podjął się tego lokalny stolarz artystyczny Jan Rafacz „Fudalcyk. Figury wróciły do kaplicy w Wielkim Poście bieżącego roku po 44 latach.

Jak podaje Władysław Kowalczyk, na koszty remontu kaplicy złożyły się: zakup blachy, prace dekarskie, tynkowanie, materiały m.in. cement, gwoździe i inne. - Innych prac jak wykonanie fundamentu, zabezpieczenie pęknięć, wykonanie więźby dachowej podjął się bezpłatnie Andrzej Kmin. Natomiast płotek metalowy także za darmo wykonał Jan Basiorka. Żwir i piasek ofiarował Andrzej Kiernia. Krzyż wyremontował Józef Tylka. W pracach pomagali Paweł Piczura, Andrzej Wetula, Kazimierz Krzysiak. Wspólnota Leśna – Zarząd Ciche przeznaczyła na ten cel 2 kubiki drewna. Wszystkim za ten gest serdecznie dziękuję – mówi Władysław Kowalczyk.

- Dotacje na remont złożyli Andrzej Tyrała, Andrzej Wojtas, Maria Styrczula, Stanisław Szymusiak i Kazimierz Krzysiak. Remont rzeźb wsparli Jan Rafacz, Wojciech Styrczula, Maria Styrczula, Justyna i Krzysztof Styrczula i Stanisław Wetula. Serdecznie im za to dziękuję – mówi.

- Szczególne podziękowania kieruję do Andrzeja Jakubca „Kuboska, który odnalazł figury w krakowskim muzeum i wykonał dokumentację fotograficzną, dzięki której udało się odwzorować figury – mówi Władysław Kowalczyk.

Od teraz każdy może pomodlić się przy kaplicy jak za dawnych lat, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

Tekst - Piotr Duraj

Fot. UG Czarny Dunajec (1-2), Piotr Duraj (3-6)