ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

"Szlak wokół Tatr" - rowerzyści wykorzystali piękną pogodę

2018-03-12 do 2018-03-26 // Oglądano: 1000 // Wstecz
"Szlak wokół Tatr" - rowerzyści wykorzystali piękną pogodęPo intensywnych mrozach przyszło ocieplenie i zgodnie z zapowiedziami wielu synoptyków drugi weekend marca był naprawdę wiosenny. Mieszkańcy Podhala wykorzystali go w różny sposób. Jednym z nich były wycieczki rowerowe. Wielu cyklistów deklarowało, że w ten sposób rozpoczęli tegoroczny sezon rowerowy.

Jak wszyscy już wiedzą, powiat nowotarski dominuje na południu Polski pod kątem turystyki rowerowej, a najbardziej gminy Czarny Dunajec i Nowy Targ, a to za sprawą powstałego przed kilkoma laty fragmentowi historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr.

"Szlak wokół Tatr"

Na trasie, która prowadzi z Nowego Targu do słowackiej Trsteny, można było spotkać wielu rowerzystów, młodszych i starszych, amatorów i zawodowców, którzy już marzą o wiosennej pogodzie. A ta taka była, zwłaszcza w niedzielę. Słońce towarzyszyło cały czas. W wielu miejscach ścieżka jest już sucha. W lasach i zacienionych miejscach jeszcze można zastać śnieg i lód, ale nie była to żadna przeszkoda dla rowerzystów.

Dzięki pięknej pogodzie można było podziwiać panoramę ośnieżonych masywów górskich – Tatr, Babiej Góry i Gorców. Podjeżdżając pod granicę polsko – słowacką w Chochołowie można było zauważyć zarys Pienin.

- Ścieżka rowerowa poprowadzona starym nasypem kolejowym to był strzał w dziesiątkę. Gratulujemy pomysłodawcom, a włodarzom gmin, że go udostępnili. Od kiedy ścieżka powstała, wielokrotnie z niej korzystaliśmy, a dzisiaj zainaugurowaliśmy tegoroczny sezon rowerowy – mówi Tadeusz, mieszkaniec gminy Czarny Dunajec.

Nie musisz mieć roweru

Aby skorzystać ze ścieżki rowerowej można też podjechać do Podczerwonego, gdzie obok dawnej stacji kolejowej zlokalizowana jest wypożyczalnia rowerów, a obok niej duży parking. Jest to idealna baza wypadowa. Każdy też może tam coś przekąsić lub się napić. Wypożyczalnia w połowie kwietnia zainauguruje sezon.

- Serdecznie zapraszamy do korzystania ze ścieżki, a od kwietnia, kiedy pojawią się krokusy, tworzące piękny krajbraz, z naszej wypożyczalni. Kwiecień i maj to miesiące rozwijającej się przyrody, a ta wzdłuż ścieżki jest unikatowa zwłaszcza wzdłuż trasy w Podczerwonem, Koniówce i Chochołowie. To właśnie tutaj mamy na wyciągnięcie ręki rozległe piękne, unikatowe torfowiska - mówi Andrzej Bachleda, właściciel wypożyczalni rowerów w Podczerwonem. - Każdy może wypożyczyć rower dostosowany do swoich potrzeb. Jest to wielkie udogodnienie dla osób mieszkających dalej od szlaku rowerowego i mających problem z przewiezienia swojego roweru - dodaje.

Odnogi szlaku wokół Tatr

Włodarze gmin Czarny Dunajec i Nowy Targ, a także miasto Nowy Targ zadbali o ścieżki, które zaliczane są w skład „Szlaku wokół Tatr”, ale są ich odnogami. Dzięki temu można poruszać się w kierunku innych miejscowości.

Ciekawą odnogą jest zjazd z głównej trasy w kierunku Ludźmierza, a potem przez Krauszów, Morawczynę, Pyzówkę można dojechać do Klikuszowej i Obidowej, zlokalizowanych u podnóża Gorców. Trasa nie jest trudna, jednak trzeba się liczyć z wieloma wzniesieniami.

W gminie Czarny Dunajec, w Starem Bystrem można odbić i „Drogą Wierchową” dojechać na Domański Wierch w Cichem, a później można udać się do Chochołowa. Cały czas można podziwiać piękną panoramę Tatr. Po drodze można zjechać do Miętustwa (przysiółek Cichego). Jadąc przez Ciche lub Ratułów można dotrzeć do ścieżki, która łączy gminę Czarny Dunajec z gminami Poronin i Kościelisko. Droga prowadzi cały czas pod górę, a na jej końcu znajduje się pogórze Gubałowskie ze słynną Gubałówkę. Można także zjechać do Zakopanego. Trasa z Cichego na Gubałówkę jest szlakiem dla wymagających.

Plany

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr docelowo ma liczyć ok. 220 km. Z Polski można już dojechać do słowackiej Trsteny. Na terenie Słowacji powstało już kilka odcinków, ale większość z nich jest jeszcze w fazie planowania. Na terenie Polski (mniejszy fragment trasy) powstają kolejne odcinki przechodzące przez gminy Nowy Targ i Łapsze Niżne.

Ten rok powinien być owocny pod kątem realizacji rowerowych na Podhalu, a rowerzystów odkrywających zakątki Orawy, Podhala, Spisza, Tatr, Pienin i Gorców jest coraz więcej. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie począwszy od płaskich terenów, po wymagające podjazdy.

Ostatnie zdjęcie w poniższej galerii przedstawia mapę "Szlaku wokół Tatr" ze strony www.szlakwokoltatr.eu. Na zielono zaznaczono odcinki już oddane do użytku. Na czerwono widnieją fragmenty w trakcie realizacji, a na niebiesko - ścieżki w trakcie planowania.

Tekst i fot. Piotr Duraj