ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Zakończono Prace Konserwatorskie przy Kamiennej kapliczce przedstawiającej Pietę posadowioną na cokole z płaskorzeźbioną postacią Św. Jana Nepomucena znajdująca się w Piekielniku

2018-02-14 do 2018-02-28 // Oglądano: 739 // Wstecz
Zakończono Prace Konserwatorskie przy Kamiennej kapliczce przedstawiającej Pietę posadowioną na cokole z płaskorzeźbioną postacią Św. Jana Nepomucena znajdująca się w PiekielnikuW wrześniu 2017 roku, zakończono prace przy Kamiennej kapliczce przedstawiającej Pietę posadowioną na cokole z płaskorzeźbioną postacią Św. Jana Nepomucena znajdująca się w Piekielniku.

Kapliczka w całości wykonana jest z kilku elementów naturalnego kamienia piaskowego, polichromowanego, kryta daszkiem z tytan-cynku na stalowej konstrukcji. Obiekt pochodzi z 1839 roku i został ufundowany przez Martę Rokicką, ponadto stanowi ważne ogniwo w cyklu orawskich Piet od baroku po koniec XIX wieku.

 

Podczas prac konserwatorskich wyciągnięto plintę cokołu z ziemi poddano ją konserwacji i wyeksportowano na trwałym fundamencie. Badania stratygraficzne wykazały występowanie 2 warstw przemalowań olejnych i 1 warstwy przemalowania akrylowego. Nie zachowała się najstarsza warstwa malarska, prawdopodobnie pigment i naturalne spoiwo zostały wypłukane przez wodę. Pomiędzy warstwami olejnymi występowały zabrudzenia kamienia w formie czarnej patyny i porostów, co świadczy o kilkukrotnym przemalowywaniu obiektu szkodliwymi farbami olejnymi. Na podstawie przeprowadzonych badań podjęto decyzję o usunięciu olejnych warstw malarskich i rekonstrukcji polichromii w partii kompozycji rzeźbiarskiej Piety. Rekonstrukcję polichromii wykonano na podstawie symbolicznej kolorystycznej biblijnych przedstawień. W partii cokołowej koncentrowano się głównie na ratowaniu bardzo zniszczonej kamiennej materii. Wykonano także złocenia złotem płatkowym 23 ¾kt w technice olejnej na mikstion. Złotem pokryto koronę i krzyż Madonny. Stan zachowania daszku wymagał jego wymiany. Starą konstrukcję daszku wykorzystano poddając ją wcześniejszej konserwacji. Wykonano nowe poszycie z niekorodującej patynowanej blachy tytan-cynk zachowując tożsamą formę frontowego fartucha. Zmieniono skrzynkową formę daszku na Baldachimową.

 

Wykonaniem prac oraz sporządzeniem programu prac konserwatorskich i dokumentacji powykonawczej zajmowała się Firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu.

 

O odnowienie kapliczki wnioskował sołtys Władysław Szuba wraz z księdzem Proboszczem Parafii Piekielnik.

 


Zdjęcia autorstwa Magdaleny Jarosz i Jana Chodorowicza