ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Odnowiona kapliczka w Ratułowie

2018-01-30 do 2018-02-10 // Oglądano: 798 // Wstecz
Odnowiona kapliczka w RatułowieW październiku 2017 roku, zakończono prace przy Kamiennej kapliczce przedstawiającej figurę Matki Bożej Niepokalanej, stojąca na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Jezusa w kulcie Najświętsze Serce Pana Jezusa znajdującej się w Ratułowie. W październiku 2017 roku, zakończono prace przy Kamiennej kapliczce przedstawiającej figurę Matki Bożej Niepokalanej, stojąca na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Jezusa w kulcie Najświętsze Serce Pana Jezusa znajdującej się w Ratułowie. Kapliczka została wykonana w 1888 roku i postawiona przy starej drodze w Ratułowie, naprzeciwko potoku Bystrego. Najprawdopodobniej fundatorami kapliczki byli Aniela z mężem Skublowie, którzy ufundowali kapliczkę w intencji narodzin córki Marii. Z uwagi na fakt, że kapliczka była bardzo zniszczona, prace obejmowały prace budowlane mające na celu usunięcie przyczyn dalszej degradacji obiektu. Zły stan zachowania obiektu, zwłaszcza w partii rzeźbiarskiej cokołu i w dolnych partiach Madonny, a także powstałe przekształcenia w postaci przemalowań malarskich, zakłócało pierwotny obraz ikonologiczny.

O odnowienie kapliczki wnioskowała Sołtys-Antonina Żegleń wraz z Radnym –Marcinem Ratułowskim.

Po konserwacji figura odzyskała dawną świetlność. Dzięki usunięciu olejnych przemalowań odsłonięty został dawno już nieczytelny wianek kwietny znajdujący się na głowie Matki Boskiej. Zmieniła się kolorystyka obiektu partii polichromowanych i został wyeksponowany naturalny kamień partii niepolichromowanych w naturalnym jasnym kolorze. Zrekonstruowano figurę Matki Boskiej i płaskorzeźbę Jezusa, a także gwiazdy i półksiężyce Madonny. Kapliczkę wieńczy nowy daszek w formie baldachimu w grafitowym kolorze.

Wykonaniem prac oraz sporządzeniem programu prac konserwatorskich i dokumentacji powykonawczej zajmowała się Firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu.

Prace konserwatorskie zostały dofinansowane z Programu ,, Kapliczka”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w kwocie 5000zł. Pozostała kwota 13580zł została pokryta ze środków sołeckich sołectwa Ratułów.

Zdjęcia: Magdalena Jarosz, Jan Chodorowicz