ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

WYKORZYSTANIE NA PROJEKTY TWARDE FUNDUSZY UNIJNYCH W GMINIE CZARNY DUNAJEC W 2010 r.

2011-02-11 do 2011-03-30 // Oglądano: 5255 // Wstecz
WYKORZYSTANIE NA PROJEKTY TWARDE FUNDUSZY UNIJNYCH W GMINIE CZARNY DUNAJEC  W 2010 r.Projekt nr MRPO.06.02.02-12-226/09 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego MRPO 2007-2013

Całkowita wartość projektu wynosi 7 330 711,11 PLN

Całkowite wydatki kwalifikowane 6 564 247,55 PLN

Dofinansowanie 3 000 000 PLN

Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza, do urn poszło wtedy 58,85% upoważnionych do głosowania, 77,45% opowiedziało się za wstąpieniem do Unii, natomiast 22,55% było przeciw.

     Nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej już 7 lat. Co to oznacza dla naszej gminy? W zeszłym roku z pieniędzy unijnych, pozyskanych w ramach programów: Małopolski Regionalny Program Operacyjny oraz Program Rozwoju Obszarów
Wiejskich, zostały sfinansowane aż cztery inwestycje. Były to: budowa wodociągu na ulicy Kmietowicza i szkoły podstawowej przy Jana Pawła II (ten projekt został refinansowany), powstały także nowe trybuny z zadaszeniem na stadionie. Ciągle trwa jeszcze budowa toalet publicznych w Rynku, ale środki na ten cel pozyskano już w tamtym roku.

    Wszystkie te inwestycje nazywane są „projektami twardymi” to inaczej projekty infrastrukturalne, czyli przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, na przykład: budowa, modernizacja i rewitalizacja budynków, remont, zakup sprzętu, maszyn itp.

    Na wspomniane cztery inwestycje pozyskano z funduszy unijnych blisko 4 miliony złotych. 75 % procent tych pieniędzy otrzymano na budowę nowej szkoły podstawowej. Były to pieniądze przyznane już po wybudowaniu obiektu, co oznacza, że trzeba było wydać własne środki, które później zostały zwrócone z funduszy unijnych. Refundacja w wysokości 3 milionów złotych została przyznana dopiero w zeszłym roku, jednak środki te pozwoliły na szybką budowę nowego budynku Gimnazjum w Czarnym Dunajcu. Warto także zaznaczyć, że projekt „Budowa szkoły podstawowej w Czarnym Dunajcu” zajął pierwsze miejsce na liście rankingowej w skali województwa małopolskiego. Jest to duże osiągnięcie, z tego też powodu otrzymana dotacja była tak wysoka. Z kolei wniosek o budowę wodociągu na ulicy Kmietowicza zajął ósme miejsce na liście rankingowej w skali województwa i otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 500 tysięcy złotych. Na budowę nowych trybun wraz z zadaszeniem otrzymano 450 tysięcy złotych, a na toalety 230 tysięcy złotych.


W.B.

 


Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu Trybuny Toalety