ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Konkurs plastyczny o Bracie Witalisie (Wojciechu Lei), albertynie z Podczerwonego

2017-11-06 do 2017-11-27 // Oglądano: 1249 // Wstecz
Konkurs plastyczny o Bracie Witalisie (Wojciechu Lei), albertynie z PodczerwonegoPodczerwone, miejscowość w gminie Czarny Dunajec słynie m.in. z Brata Witalisa (Wojciecha Lei), który był pomocnikiem św. Brata Alberta Chmielowskiego.
Brat Witalis żył w latach 1870 – 1901. W wieku 18 lat, jako jeden z pierwszych dołączył do świętego Brata Alberta, by wraz z nim pomagać biednym i bezdomnym.

W związku z 100. rocznicą śmierci św. Brata Alberta należy też przypomnieć postać pochodzącego z Podczerwonego Brata Witalisa.

Dzięki inicjatywie radnych powiatowych Tomasza Turskiego i Ryszarda Klamerusa i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Podczerwonem przy współpracy Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec powstał konkurs „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Biedaczyna z Podczerwonego” dla dzieci i młodzieży z gminy Czarny Dunajec, mający na celu popularyzację postaci i misji Brata Witalisa i św. Brata Alberta.

W konkursie będą oceniane prace plastyczne wykonane samodzielnie przez uczniów szkół podstawowych, dowolną techniką i w dowolnym formacie. Prace będą podzielone na 3 kategorie: klasy 0 – 3 szkoły podstawowej, 4 – 6 SP i 7 SP, II i III gimnazjum.

Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wystawy o św. Bracie Albercie (w ogłoszonym przez Sejm RP Roku św. Brata Alberta) obędzie się 26.11.2017 r. o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej w Podczerwonem.

Prace należy składać osobiście w Gminnym Zespole Oświatowym w Czarnym Dunajcu lub przesłać pocztą do 21 listopada 2017 r. do Szkoły Podstawowej w Podczerwonem (Podczerwone 246, 34 – 470 Czarny Dunajec) z dopiskiem: Praca na konkurs „Ten jest dobry, kto chce być dobry”, „Biedaczyna z Podczerwonego”.

Przekazując prace na konkurs, uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na zasady zawarte w regulaminie oraz na ekspozycję pracy na wystawie pokonkursowej i nieodpłatną publikację pracy w materiałach promocyjnych organizatorów.

Szczegółowych informacji na temat konkursu udzielają Tomasz Turski (tomektur@poczta.fm, tel. 604 224 040) oraz dyrektor SP Podczerwone Ewa Vermessy – Gruber (ewav@interia.eu, tel. 18 27 57 956). 

W galerii znajdują się zdjęcia Brata Witalisa i innych braci z Kalatówek udostępnione przez zgromadzenia oo. Albertynów, grafika wykonana przez Annę Gostkiewicz,  tablica pamiątkowa z kościoła w Podczerwonem i grób Brata Witalisa na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.