ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu - Hołdymas 2017

2017-08-28 do 2017-09-11 // Oglądano: 3172 // Wstecz
Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu - Hołdymas 2017Co roku, końcem sierpnia rolnicy z Gminy Czarny Dunajec spotykają się podczas uroczystej mszy świętej dożynkowej w Czarnym Dunajcu, by podziękować Panu Bogu za plony.
Dożynki w Czarnym Dunajcu to popularny Hołdymas. Słowo to, pochodzenia węgierskiego oznacza uroczyste zakończenie prac m.in. polowych. Hołdymasowi, co roku towarzyszy także plenerowy festyn pełen atrakcji.

Dożynki w Czarnym Dunajcu, które odbyły się w niedzielę 27 sierpnia 2017 r., tradycyjnie rozpoczął konkurs wieńców dożynkowych przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw. Wraz z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i Oddziałów Związku Podhalan z terenu Gminy Czarny Dunajec przemaszerowali przez centrum Czarnego Dunajca do miejscowego kościoła pw. Przenajświętszej Trójcy. Przedstawiciele miejscowości złożyli wieńce dożynkowe, chleb, plony pól, ogrodów przed ołtarzem. Wspólnie uczestniczyli w nabożeństwie, któremu w tym roku przewodniczył proboszcz Parafii w Pieniążkowicach ks. Marian Dziubas, który wygłosił okolicznościową homilię.

Jak co roku wieńce zostały poddane ocenie komisji złożonej z przedstawicieli gminy, CKiP oraz florystyki z kwiaciarni „Rubella”. Nagroda główna powędrowała do Wróblówki. Pierwsze miejsce przypadło Chochołowowi i Podszklu, drugie – Pieniążkowicom, Staremu Bystremu, Piekielnikowi i Cichemu Dolnemu, trzecia – Czarnemu Dunajcowi, Miętustwu, Czerwiennemu Górnemu, Ratułowowi, Działowi i Załucznemu. Wyróżnione zostały Koniówka, Podczerwone i Odrowąż.

Równocześnie na stadionie sportowym w Czarnym Dunajcu, gdzie co roku odbywa się Hołdymas, odbył się konkurs potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z poszczególnych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gminy Czarny Dunajec. Komisja, w której pracach uczestniczyli pani Józefa Rafacz, mistrz kucharski i miejscowy restaurator – Władysław Słodyczka, pod przewodnictwem Marty Zagórskiej, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, skosztowała wiele potraw, by wyłonić zwycięzców. Równorzędną nagrodę główną otrzymały stoły oddziału ZP Podczerwone – Koniówka i oddziału ZP Piekelnik. Drugie miejsce trafiło do Chochołowa, a trzecie do Działu. Czwarte miejsce zajęły stoły regionalne z Odrowąża i Ratułowa, a piąte z Wróblówki. Pozostałe stoły zostały wyróżnione.

Od godzin porannych, dożynkom towarzyszył także XX Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec, który odbył się na terenie dawnego campingu tuż obok stadionu gminnego. Pierwsze miejsce zajęła para Bednarek/Iszczuk (Nowy Sącz, Myślenice). Na drugim stopniu stanęli bracia Jakubczakowie z Czarnego Dunajca, a na trzecim reprezentacja Raby Wyżnej Smółka/Wójciak. Turniej zorganizowało Towarzystwo Sportowe "Podhalański" z Czarnego Dunajca. Puchar zwycięzcom, wręczył osobiście Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz.

Nieodłączną częścią Hołdymasu jest przegląd zaprzęgów konnych, w których prezentuje się coraz więcej uczestników nie tylko z Gminy Czarny Dunajec, ale i z całego Podhala.

Część oficjalną Hołdymasu w imieniu Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, otworzył Sekretarz Michał Jarończyk w towarzystwie Stanisławy Pilch – Skarbnika Gminy, Edwarda Siarki – Posła na Sejm RP, Krzysztofa Fabera – Starosty Nowotarskiego, radnych powiatowych Marii Domagały, Jacka Stopki – Studenckiego, Juliana Stopki, Wiceprezes Związku Podhalan – Marty Zagórskiej, Ryszarda Kołodziejczyka – przedstawiciela Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec oraz Dyrektora Centrum Kultury i Promocji – Anny Trebuni-Wyrostek.

Tuż po oficjalnym rozpoczęciu, członkowie gminnego zespołu regionalnego „Watra” pokazali obrzęd góralskiego wesela. Po nich wystąpili laureaci I miejsca na tegorocznym Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu - Orkiestra Dęta OSP z Czarnego Dunajca, a po niej „Zbójecko Familia” z programem tańców podhalańskich, również zrzeszająca młodzież z terenu gminy. Żywiołowy występ zespołu Skalnik z Kamionki Wielkiej był wspaniałą prezentacją folkloru Lachów Sądeckich.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci w postaci widowiska „Szukając zielonej planety”, mini-lunaparku,a także konkurencji siłowych, przeprowadzonych przez Roberta Nemsia i podopiecznych Centrum Kultury Fizycznej Maximus z Czarnego Dunajca, w których mogły wziąć udział nie tylko dzieci, ale również rodzice. 

Młodzi adepci sztuk walk z czarnodunajeckiej szkoły Seido Karate przedstawili układ przygotowany specjalnie na tę okazję. Pod okiem Piotra Michulca i Mariusza Wójcika, wspierani przez zawodników z Nowego Targu zaprezentowali techniki tej japońskiej sztuki walki i zachęcali dzieci, młodzież, a także dorosłych do podjęcia treningów w tej dyscyplinie.

Hołdymas w Czarnym Dunajcu charakteryzują dobre koncerty. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła laureatka Super Premier z Opola, konkursu Polskiego Radia i Grand Prix „Baltic Song Contest” w Szwecji - STASHKA z zespołem, racząc słuchaczy wspaniałym wokalem i muzyką, podkreśloną efektami świetlnymi oraz grająca stare, dobre przeboje The Beatles i nie tylko, grupa CHRZĄSZCZE.

Sztuczne ognie i zabawa taneczna to nieodzowny element gminnych dożynek. Wszyscy obecni bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce prezentowanej przez DJ-a Marka.

Organizatorzy Hołdymasu - Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rada Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy: sołectwom, jednostkom OSP Podszkle za pilnowanie porządku i OSP Czarny Dunajec, Oddziałom Związku Podhalan, Towarzystwu Sportowemu „Podhalański”, ogólnopolskiemu kwartalnikowi "Moja Wieś", właścicielom zaprzęgów konnych, członkom komisji konkursowych, wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom Hołdymasu oraz sponsorom.


Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu wsparli:
- Rada Sołecka w Czarnym Dunajcu
- Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi, Andrzej Kiernia, Ratułów
- Chochołowskie Termy
- Firma Handlowo-Produkcyjna „JANAS”
- Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu
- P.P.H.U. Ubojnia – Anna i Stanisław Biela, Stare Bystre
- Hotel Bachledówka
- Firma Instalacyjno– Budowlana Michalik, Czarny Dunajec
- Piekarnio-Cukiernia–Delikatesy, Ryszard Steskal,Jabłonka
- Skład Materiałów Budowlanych „Kantor”, Czarny Dunajec
- Przychodnia Weterynaryjna – Jacek Stopka Studencki, Czarny Dunajec
- Firma Budowlana „Mrugała”,Zaskale
- Usługi Remontowo– Budowlane – Wiesław Guńka, StareBystre
- Władysław Słodyczka, Restauracje „Kłabuk”, Czarny Dunajec/Rogoźnik
- Gospodarstwo Rybackie „Podhale”, Mieczysław Kowalewski, Czarny Dunajec
- Jerzy Burkiewicz, FHBurkiewicz, Czarny Dunajec
- Tylko Tylka - „Okna, Drzwi, Bramy” - Czarny Dunajec
- Producent Zniczy Tadeusz Sowa, Czarny Dunajec
- Grela Stanisław, Gospodarstwo Rybackie, Piekielnik
- Kantor Wymiany Walut „U Bobka”, Czarny Dunajec
- Firma„Łapka” - Raba Wyżna
- GS Delikatesy „Centrum”, Czarny Dunajec,
- Helena i Józef Lenart, Piekarnio-Cukiernia, Piekielnik
- Piekarnia DOMINO – Szymon Gluc, Czarny Dunajec
- Drukarnia „Krafit”, Stare Bystre
- „DRZEWKARCZ” Karol Karcz i Józef Karcz, Podczerwone
- DRI Foto, Czarny Dunajec
- Barbara i Władysław Tokarscy, Firma „Gros” Czarny Dunajec
- Sklep Techniczno-Przemysłowy Maria Bobek, Czarny Dunajec
- Kwiaciarnia „Rubella”, Czarny Dunajec
- Meble Kalwaryjskie, Pawlik Artur, Czarny Dunajec (obok Biedronki)
- Usługi Elektryczne, Kazimierz Harbut, Czarny Dunajec

Fot. Piotr Duraj