ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Śpiywanie i Granie pod Chochołowiańskom Strzechom

2017-07-03 do 2017-07-17 // Oglądano: 1088 // Wstecz
Śpiywanie i Granie pod Chochołowiańskom Strzechom2 lipca w Chochołowie odbył się Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych „Śpiewanie i Granie pod Chochołowiańskom Strzechom”.

Wydarzeniem tym Gmina Czarny Dunajec rozpoczęła cykl wakacyjnych imprez plenerowych. Na początek zagrała góralska kapela-orkiestra w składzie 50-osobowym, złożona z uczniów szkółek gry na instrumentach ludowych, prowadzonych na terenie gminy przez Dawida Motora-Greloka. W Czarnym Dunajcu i Ratułowie działalność tych szkółek organizuje Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, w innych sołectwach: Chochołowie, Odrowążu, Pieniążkowicach, Załucznem, Podczerwonem, Starem Bystrem i Wróblówce miejscowe Oddziały Związku Podhalan.

W przeglądzie wzięły udział zespoły: „Odrowązianie” z Odrowąża, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu, „Tatry” z Ratułowa, „Siumni” z Chochołowa, „Piekielnicanie” z Piekielnika, i „Krzesany” z Cichego. Gościnnie przyjechał zespół „Goralczyk” z Suchej Hory na Słowacji oraz grupa „Tatry” z Chicago działająca przy Fundacji Kultury Tatrzańskiej w USA. Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Turboświst”.

Fundacja Kultury Tatrzanskiej prowadzona przez braci Bogdana i Marka Ogórków w tym roku będzie obchodzić 10-lecie działalności na gruncie rozwoju artystycznego i sportowego dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia plastyczne, muzyczne i podhalański zespół regionalny, oraz sekcje piłki nożnej i skoków narciarskich. Prezentuje kulturę Podhala na paradach i festiwalach w USA. Zespół „Tatry” przyjechał zwiedzać Europę „Łukiem Karpat” i przed wyjazdem do Rumunii przyjął zaproszenie do Chochołowa.

Od Wójta Gminy Józefa Babicza, Fundacja otrzymała pamiątkową statuetkę z herbem gminy, którą w jego imieniu wręczyła prezesowi Fundacji pani Skarbnik Gminy - Stanisława Pilch, a goście odwdzięczyli się przyznaniem tytułu honorowego i medalu „Ambasadora do Świata” dla Wójta Gminy Józefa Babicza, Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec – Anny Trebuni-Wyrostek, kierownika zespołu „Krzesany” – Andrzeja Jakubca, z którym zespół „Tatry” odbył wspólne warsztaty oraz dla przewodnika grupy po Tatrach i Podhalu – Andrzeja Stanka.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec dziękuje za pomoc w organizacji przeglądu Sołtysowi Chochołowa Kazimierzowi Mardule i Radzie Sołeckiej, naczelnikowi – Andrzejowi Maciusiakowi i druhom OSP Chochołów, Oddziałowi Związku Podhalan w Chochołowie, a w szczególności pani Zofii Zając.Wydarzeniem tym Gmina Czarny Dunajec rozpoczęła cykl wakacyjnych imprez plenerowych. Na początek zagrała góralska kapela-orkiestra w składzie 50-osobowym, złożona z uczniów szkółek gry na instrumentach ludowych, prowadzonych na terenie gminy przez Dawida Motora-Greloka. W Czarnym Dunajcu i Ratułowie działalność tych szkółek organizuje Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, w innych sołectwach: Chochołowie, Odrowążu, Pieniążkowicach, ZałucznemPodczerwonem, Starem Bystrem i Wróblówce miejscowe Oddziały Związku Podhalan.

W przeglądzie wzięły udział zespoły: „Odrowązianie” z Odrowąża, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu, „Tatry” z Ratułowa, „Siumni” z Chochołowa, „Piekielnicanie” z Piekielnika, i „Krzesany” z Cichego. Gościnnie przyjechał zespół „Goralczyk” z Suchej Hory na Słowacji oraz grupa „Tatry” z Chicago działająca przy Fundacji Kultury Tatrzańskiej w USA. Całość zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Turboświst”.

Fundacja Kultury Tatrzańskiej prowadzona przez braci Bogdana i Marka Ogórków w tym roku będzie obchodzić 10-lecie działalności na gruncie rozwoju artystycznego i sportowego dzieci i młodzieży. Prowadzi zajęcia plastyczne, muzyczne i podhalański zespół regionalny, oraz sekcje piłki nożnej i skoków narciarskich. Prezentuje kulturę Podhala na paradach i festiwalach w USA. Zespół „Tatry” przyjechał zwiedzać Europę „Łukiem Karpat” i przed wyjazdem do Rumunii przyjął zaproszenie do Chochołowa.

Od Wójta Gminy Józefa Babicza, Fundacja otrzymała pamiątkową statuetkę z herbem gminy, którą w jego imieniu wręczyła prezesowi Fundacji pani Skarbnik Gminy - Stanisława Pilch, a goście odwdzięczyli się przyznaniem tytułu honorowego i medalu „Ambasadora do Świata” dla Wójta Gminy Józefa Babicza, Dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec – Anny Trebuni-Wyrostek, kierownika zespołu „Krzesany” – Andrzeja Jakubca, z którym zespół „Tatry” odbył wspólne warsztaty oraz dla przewodnika grupy po Tatrach i Podhalu – Andrzeja Stanka.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec dziękuje za pomoc w organizacji przeglądu Sołtysowi Chochołowa Kazimierzowi Mardule i Radzie Sołeckiej, naczelnikowi – Andrzejowi Maciusiakowi i druhom OSP Chochołów, Oddziałowi Związku Podhalan w Chochołowie, a w szczególności pani Zofii Zając.