ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda z wizytą w Publicznych Szkołach nr 1 w Starem Bystrem

2017-06-07 do 2017-06-21 // Oglądano: 1985 // Wstecz
Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda z wizytą w Publicznych Szkołach nr 1 w Starem BystremPiękne chwile przeżyli uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście Publicznych Szkół SPSK nr 1 w Starem Bystrem. We wtorek, 6 czerwca odwiedziła ich Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda.

Wśród gości obecni byli włodarze Gminy Czarny Dunajec – Wójt Józef Babicz, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gonciarczyk i Skarbnik Stanisława Pilch.


W godzinach popołudniowych dyrektor szkoły Aniela Staszel wraz z całą wspólnotą przywitała Pierwszą Damę. - Szanowna Pani Prezydentowo! Serdecznie witamy na ziemi starobystrzańskiej – u stóp Tatr. To prawdziwy zaszczyt gościć w progach naszych szkół, w naszej małej góralskiej wiosce - tak dostojnego gościa. Jest nam niezmiernie miło, że Pani przyjęła zaproszenie. To dla nas szczególne wyróżnienie – mówiła.

Nie odbyło się bez łez wzruszenia przy akompaniamencie góralskiej muzyki.

Prezydentowa przybyła, aby dołączyć do przedszkolnego projektu czytelniczego, mającego na celu wzbudzenie zainteresowania książką, kulturą słowa i tradycją, jaka zawarta jest w książce. W ramach tej akcji raz w miesiącu organizowane są w przedszkolu spotkania ze znanymi osobami, które czytają dzieciom wybrane fragmenty opowiadań i bajek. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, rodziców, jak i zaproszonych gości.

- Z pewnością wizyta Pani Agaty - dodatkowo zaszczepi wśród dzieci umiłowanie do piękna literatury, która ma niezwykły wpływ na rozwój poznawczy w przyszłości – podkreśla Aniela Staszel.


- W tym dniu sala przedszkolna zawsze pięknie udekorowana nabrała dodatkowych kolorów – kolorów radości i uśmiechu. To właśnie tam - Pani prezydentowa czytała naszym najmłodszym dzieciakom legendę „O Podhalu”. Zgromadzone w kręgu dzieci słuchały z zapartym tchem, bowiem okazało się, że Pani Agata Kornhauser- Duda nie tylko zna się na literaturze, nie tylko sama wiele czyta, ale także wspaniale interpretuje teksty. To wyjątkowe czytelnicze spotkanie wzbogaciły występy przedszkolaków w popisowych tańcach góralskich, które wyjątkowo zachwyciły gościa. Nie zabrakło nuty góralskiej - dzieci zaśpiewały między innymi „Hej tam spod Tater” i kilka innych góralskich piosenek. Pani prezydentowa w ramach podziękowania otrzymała od przedszkolaków nietypowe prezenty - ręcznie wykonaną lalkę góralkę oraz góralską torebkę. Po wyjściu wyjątkowego gościa emocje długo jeszcze nie opadały wśród maluchów i nauczycieli – mówią nauczycielki obecne na spotkaniu.

Prezydentowa wzięła udział także w organizowanych w szkole po raz trzeci obchodach Dnia Kultury Góralskiej – na które zaproszono także władze gminy Czarny Dunajec oraz Prezesów i Dyrektorów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Pierwsza Dama miała okazję poobcować z tym, co dla górali najpiękniejsze – jedyną i niepowtarzalną tradycją góralską. Zobaczyła widowiskowe popisy naszych uczniów, którzy przeplatając taniec góralski ze śpiewem, sprawili, że serca przepełnione były radością. W humorystyczny sposób pokazali oni, że góralszczyzna jest wyjątkowa w swoim rodzaju i należy ją pielęgnować, aby nie zapomnieć o więzi międzypokoleniowej. Ponadto małżonka prezydenta mogła skosztować regionalnych przysmaków, oferowanych na szwedzkim stole.

Jak podkreślają nauczyciele, było wesoło i sympatycznie. - Uśmiech nie schodził z ust Pierwszej Damy. Jej słowa podziękowania i zachwytu są doskonałym dowodem na to, że czuła się u nas świetnie. Ponadto zapowiedziała, że na kolejne potkanie zaprasza do Pałacu Prezydenckiego – mówią.

Na zakończenie wizyty, Agata Kornhauser - Duda dokonała wpisu do księgi pamiątkowej i spotkała się w sali regionalnej na skromnym poczęstunku z dyrekcją, nauczycielami zarządem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z prezesem Marią Chodkiewicz oraz przybyłymi gośćmi z gminy Czarny Dunajec – z Wójtem Józefem Babiczem na czele.

Wizyta upłynęła w bardzo ciepłej, przyjaznej atmosferze. Pani dyrektor żegnała Pierwszą Damę słowami:

- Szanowna Pani Prezydentowo! Dzisiejszy dzień jest niewątpliwie dniem, na który czekała cała szkoła. Dniem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach. Nie jesteśmy w stanie wyrazić w słowach jak bardzo jesteśmy Pani wdzięczni za zaufanie jakim nas Pani obdarzyła przybywając w mury naszych szkół. Ten dzień z całą pewnością zapisze się w karty historii. Przybyła Pani do nas, w celu promocji czytelnictwa. I Jestem przekonana, że dzięki Pani wizycie wzrośnie ono, nie tylko w naszej szkole, ale i okolicznych wioskach. Dołożymy ku temu wszelkich starań. Dziękujemy za to szczególne wyróżnienie i przybycie do naszych szkół. To dla nas Wielki, wielki zaszczyt.

Fot. Maciej Biedrzycki - Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Poskiej