ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Orkiestra Dęta OSP Czarny Dunajec najlepsza

2017-05-30 do 2017-06-13 // Oglądano: 2257 // Wstecz
Orkiestra Dęta OSP Czarny Dunajec najlepszaOrkiestra Dęta OSP z Czarnego Dunajca została okrzyknięta najlepszą ex aequo z Miejską Orkiestrą Dętą z Nowego Targu. Miało to miejsce na XI Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych, który w tym roku odbył się na nowotarskim Rynku.

Podczas festiwalu zaprezentowały się strażackie orkiestry dęte z Ochotnicy Dolnej, Ludźmierza, Łapsz Wyżnych, Czarnego Dunajca, Maniowach (działająca także przy Domu Kultury w Maniowach), młodzieżowa z Lipnicy Małej, a także Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.

 

XI Podhalański Festiwal rozpoczął się przemarszem Orkiestr Dętych z nowotarskiego parku na Rynek, gdzie przedstawiciele władz powiatu i miasta w osobach wicestarosty Władysława Tylki, burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy oraz przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ Andrzeja Rajskiego powitali biorące udział w festiwalu orkiestry, licznie zgromadzoną publiczność, mieszkańców miasta oraz przybyłych gości. 

W repertuarze orkiestr znalazły się utwory marszowe, patriotyczne, muzyka rozrywkowa, muzyka filmowa i klasyczna.

 

Podhalański Festiwal był jedną z ośmiu eliminacji powiatowych odbywających się w różnych miejscowościach Małopolski do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, który jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Województwa Małopolskiego. Jest jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego. 

Głównym celem Festiwalu jest promocja i podniesie poziomu artystycznego amatorskich orkiestr dętych poprzez umożliwienie im prezentacji aktualnych osiągnięć, stworzenie okazji do konfrontacji i wymiany doświadczeń, doskonalenie warsztatu muzycznego, inspirowanie do poszukiwań repertuarowych.

 

Orkiestrowemu graniu w Nowym Targu przysłuchiwało się jury w składzie: dr Waldemar Groń – muzyk, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej (dyrygentura), płk Bernard Król – muzyk, były naczelnik i I dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, Stanisław Stachoń – muzyk szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni muzyk solista orkiestry.

Pierwsze miejsca zajęły ex aequo Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca i Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, otrzymując nagrodę w wysokości 1000 zł.

II miejsce wraz z nagrodą w wysokości 700 złotych otrzymał Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 600 złotych wywalczyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej

Wyróżnienia specjalne wraz z nagrodą pieniężną po 400 złotych otrzymały:  Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Małej

 

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 300 złotych otrzymały: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Kultury w Maniowach, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ludźmierza.

Zwycięstwo reprezentantów Czarnego Dunajca w XI Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych dało kwalifikację do udziału w 40. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity”. Ponadto podczas tego festiwalu wystąpią Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej.

XI Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych w Nowym Targu zorganizowali: Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Zdjęcia: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu i Zbigniew Krauzowicz