ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Ćwiczenia strażackie „Asfalt 2017” w Czarnym Dunajcu

2017-04-04 do 2017-04-18 // Oglądano: 1288 // Wstecz
Ćwiczenia strażackie „Asfalt 2017” w Czarnym DunajcuW Czarnym Dunajcu, na terenie Podhalańskiego Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowego - Wytwórni Mas Bitumicznych i Materiałów Kamiennych przy ul. Kolejowej Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu zorganizowała ćwiczenia zgrywające sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z powiatu nowotarskiego, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Nowy Targ 1” oraz Małopolskiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem „ASFALT 2017”.

 

W szkoleniu wzięły udział m.in. zastępy jednostek OSP z terenu gminy Czarny Dunajec – OSP Czarny Dunajec, OSP Stare Bystre, OSP Ratułów Górny i OSP Podczerwone.

Celem ćwiczeń, które odbyły się 4 kwietnia 2017 r. było:
- Doskonalenie zasad organizacji działań ratowniczo - gaśniczych na terenie obiektów przemysłowych podczas zdarzenia związanego z pożarem przy jednoczesnym zagrożeniu ze strony substancji palnych oraz skażenia wód płynących.
- Realizacja zadań w związku koniecznością likwidacji zagrożeń ze strony substancji o nieustalonym działaniu.
- Udzielanie pomocy przedmedycznej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia.
- Organizacja kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym i taktycznym z wykorzystaniem sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego.

Scenariusz ćwiczeń obejmował 3 zdarzenia, które wystąpiły prawie równocześnie.

Na terenie zakładu w trakcie wykonywania manewru zawracania samochód ciężarowy chcąc uniknąć najechania na pracownika uderza w konstrukcję zadaszenia istniejącej stacji paliw. Pomimo manewru pracownik zostaje potrącony. W wyniku uderzenia następuje uszkodzenie samochodu w okolicach kabiny kierowcy oraz mechaniczne uszkodzenie zbiornika paliwa co skutkuje natychmiastowym jego wyciekiem. Dochodzi do powstania pożaru w obrębie przedniej części kabiny kierowcy. Kierowca po opuszczeniu samochodu podjął działania zmierzające do ewakuacji potrącanej osoby. Dwóch pracowników po zauważeniu całego zdarzenia podejmuje działania zmierzające do ugaszenia pożaru kabiny pojazdu. Próba ta nie przynosi efektu. W wyniku nagłego rozwoju pożaru wywołanego wyciekiem paliwa ze zbiornika ulegają oni ogólnym poparzeniom.

Podczas prowadzenia działań kierujący działaniami otrzymuje informację, że brakuje jednego z pracowników, który prowadził prace przy przeładunku piasku. Osoba poszkodowana zostaje odnaleziona w okolicach ładowarki. Jest ona częściowo przysypana piaskiem. Ratownicy przystępują do działań zmierzających do odkopania pracownika. Z uwagi na ukształtowanie pryzmy pisaku wykonują prowizoryczne zabezpieczenie wykopu przed jego zasypaniem.

Dodatkowo w trakcie prowadzenia nadzoru nad realizowanymi działaniami kierujący działaniami stwierdza powstanie wycieku nieznanej substancji ze zbiornika będącego w zasięgu pożaru. Uszkodzenie zbiornika nastąpiło w związku z uderzeniem przez wózka widłowy w trakcie jego ewakuacji. Wyciek jest niewielki, ale poziom zagrożenia jest nie znany ze względu na brak wiedzy na temat substancji.

W ćwiczeniach udział wzięły jednostki:
- KP PSP Nowy Targ: 5 zastępów JRG Nowy Targ,
- OSP KSRG: OSP Podczerwone, OSP Stare Bystre, OSP Jabłonka
- Kompanii Gaśniczej „Zakopane” (Wojewódzki Odwód Operacyjny): OSP Ostrowsko, OSP Ratułów Górny, OSP Czarny Dunajec, OSP Szczawnica i OSP Krościenko
- Plutonu Ratowniczo – Gaśniczego „Nowy Targ” - wariant przemysłowy: zastęp z KP PSP Zakopane i KP PSP Myślenice

Ponadto podczas szkolenia obecne były służby wspomagające KSRG: KP Policji Nowy Targ, Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu, Urząd Gminy w Jabłonce, Urząd Gminy w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Kierownictwo Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych S.A