ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Seminarium „Jedność w Różnorodności - Tradycje Kulturowe Polskiej Góralszczyzny”

2017-03-01 do 2017-03-15 // Oglądano: 852 // Wstecz
Seminarium „Jedność w Różnorodności - Tradycje Kulturowe Polskiej Góralszczyzny”Na sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec zaprezentowali się górale pienińscy, żywieccy, kliszczaccy, babiogórscy i podhalańscy.
Podczas seminarium pn. „Jedność w Różnorodności - Tradycje Kulturowe Polskiej Góralszczyzny” omówione została kultura, tradycje poszczególnych grup górali.

Prelekcje wygłosili: Artur Majerczak, Władysław Motyka, Jadwiga Jurasz, Andrzej Słonina, Halina Opalińska, Andrzej Jakubiec, Stanisława Trebunia – Staszel i Anna Trebunia – Wyrostek.

Seminarium w pod patronatem naukowym Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Czarnym Dunajcu zorganizowane zostało przez Zarząd Główny Związku Podhalan, Gmina Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec i Oddziały Związku Podhalan Gminy Czarny Dunajec.

Miejsce spotkania było nie przypadkowe. Jak podkreślał Andrzej Skupień – Prezes Związku Podhalan w Polsce, Gmina Czarny Dunajec jest godna naśladowania. To właśnie na jej terenie istnieje kilkanaście oddziałów Związku Podhalan, które kultywują tradycję góralską. Wyraził wielkie uznanie dla pracy Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza i pracowników Urzędu Gminy Czarny Dunajec, którzy dbają o te oddziały.

Podczas seminarium, które odbyło się w niedzielę 26 lutego zaprezentowały się zespoły regionalne „Mali Szlachtowianie” ze Szlachtowej, „Pieniny” z Krościenka (górale pienińscy), „Grojcowianie” z Wieprza (górale żywieccy), zespoły regionalne „Kliszczacy” i „Mali Kliszczacy” z Tokarni (kliszczacy), „Watra” z Czarnego Dunajca (górale podhalańscy) i grupa Regionalna Związku Podhalan z Bystrej Podhalańskiej.