ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

171 rocznica Powstania Chochołowskiego

2017-02-22 do 2017-03-08 // Oglądano: 1972 // Wstecz
171 rocznica Powstania ChochołowskiegoJak co roku w Chochołowie oddano cześć Powstańcom Chochołowskim, którzy 171 lat temu zorganizowali zbrojne wystąpienie przeciw zaborcy – wojskom austriackim.

 

Uroczystości rocznicowe odbyły się w środę 22 lutego. Wzięło w nich udział wiele osób, mieszkańców Chochołowa i okolic, władze Gminy Czarny Dunajec z Wójtem Józefem Babiczem na czele, przedstawiciele okolicznych samorządów, instytucji i stowarzyszeń. Wspólnie modlili się podczas okolicznościowego nabożeństwa i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Chochołowskich.

Uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, która nosi imię Powstańców Chochołowskich, przedstawili przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny. Wspominali w ten sposób swoich przodków, którzy postanowili walczyć o wolną Polskę.

171 lat temu mieszkańcy Chochołowa i sąsiednich miejscowości stawili czynny opór austriackiemu zaborcy, organizując Powstanie Chochołowskie potocznie nazywane "Poruseństwem". Miało być częścią ogólnopolskiego powstania. Niestety, data jego wybuchu została przesunięta bez wiedzy górali, toteż powstanie bardzo szybko upadło. "Poruseństwo" w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło się już 23 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar ks. Michała Janiczaka, wykazali się wielkim patriotyzmem walcząc z zaborcą w dobrej wierze - o niepodległość Polski. Mimo chęci i walecznej postawy, Powstańcy ulegli przeważającym siłom wroga, którego wsparli mieszkańcy Czarnego Dunajca. Przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana "Wiosną Ludów".

Obchody zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Parafię w Chochołowie, Radę Sołecką w Chochołowie, Szkołę Podstawową w Chochołowie, Związek Podhalan w Chochołowie, OSP Chochołów oraz Muzeum Tatrzańskie.