ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Barwny Orszak Trzech Króli w Chochołowie

2017-01-06 do 2017-01-20 // Oglądano: 1791 // Wstecz
Barwny Orszak Trzech Króli w ChochołowieStało się już tradycją, że 6 stycznia w Chochołowie z kościoła do miejscowej szkoły przechodzi Orszak Trzech Króli. Nawet siarczysty mróz nie przeszkodził w zorganizowaniu tego barwnego korowodu, zakończonego jasełkami w miejscowej szkole. Prowadziła muzyka góralska i Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu.

Orszak wyruszył spod kościoła św. Jacka tuż po mszy św., która rozpoczęła się o godz. 11.00. W orszaku udział wzięli parafianie z Chochołowa, Dzianisza i Koniówki, a także goście z okolicznych miejscowości. Wśród nich obecni byli m.in. Skarbnik Gminy Czarny Dunajec Stanisława Pilch i Sołtys Chochołowa Kazimierz Marduła. Wszyscy przeszli z papierowymi koronami na głowach, nieodzownym elementem orszaków w całej Polsce.

Orszak Trzech Króli, który co roku 6 stycznia, przechodzi ulicami wielu miejscowości w Polsce, a także na świecie, zaprasza do wspólnego wyrażania radości z Narodzenia Pańskiego poprzez kolędowanie. Orszak Trzech Króli zachęca do radosnego śpiewania kolęd "pełnym głosem”, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składa się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek. Zwyczaje te sprzyjają świętowaniu wyjątkowego, bożonarodzeniowego czasu między 25 grudnia, a 6 stycznia, nazywanego po staropolsku "godami”. Zwieńczeniem tego okresu jest Święto Objawienia Pańskiego, potocznie określane jako Święto Trzech Króli.

Góralskie jasełka przedstawiły dzieci i młodzież z oddziału Związku Podhalan w Chochołowie, uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Wszyscy obecni mogli wysłuchać kolęd wykonanych przez dziecięcy zespół regionalny ze słowackiej Suchej Hory, która graniczy z Chochołowem.

III Orszak Trzech Króli w Chochołowie zorganizowany został przez parafię św. Jacka, miejscowy oddział Związku Podhalan i Szkołę Podstawową im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Orszaku Trzech Króli w Chochołowie udostępnionej przez portal www.goral.info.pl

 

Fot. Paweł Łukasik i Piotr Duraj