ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Msza patriotyczna w Czerwiennem

2016-11-12 do 2016-11-26 // Oglądano: 1442 // Wstecz
Msza patriotyczna w CzerwiennemPo raz 5. mieszkańcy Czerwiennego spotkali się na Budzu tuż obok kapliczki upamiętniającej konfederatów barskich, by 11 listopada, w 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wziąć udział we wspólnej modlitwie za Ojczyznę i uczcić pamięć przodków, którzy oddali życie w walce o niepodległą Polskę.

Mszy świętej polowej przewodniczył o. Andrzej Błasik, paulin z Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce.

Hołd poległym żołnierzom, jak co roku, oddali mieszkańcy Czerwiennego z sołtysem Krzysztofem Bartoszkiem na czele, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Czerwiennem Dolnem i Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem Górnem, przedstawiciele oddziałów Związku Podhalan w Czerwiennem i Cichem – Miętustwie oraz strażacy z OSP Czerwienne Górne i OSP Czerwienne Dolne.

Podczas Apelu Poległych wspominano legionistów pochodzących m.in. z Miedzyczerwiennego poległych na polu chwały w walce o Niepodległość. Byli nimi Józef Mrugała, Józef Zarycki, Wojciech Łuszczek, Wojciech Michniak, Jan Rafacz, Józef Strama. Wspominano także Władysława Stramę, żołnierza walczącego podczas II wojny światowej w armii generała Andersa. 

- Możemy być dumni z naszych przodków, którzy własną krwią i ofiarnością przyczynili się do odzyskania Niepodległości. To dzięki nim możemy żyć szczęśliwie w wolnym kraju – mówią organizatorzy spotkania.

Tradycyjnie po nabożeństwie odbyło się ognisko patriotyczne, podczas którego uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali piosenki żołnierskie i patriotyczne.

Tekst i fot. Piotr Duraj