ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Gminne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

2016-11-11 do 2016-11-25 // Oglądano: 2619 // Wstecz
Gminne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez PolskęW 1918 roku, dokładnie 98 lat temu, Polska odzyskała niepodległość. Teraz w całej Polsce oddawany jest hołd bohaterom, którzy walczyli, oddali życie w walce o naszą Ojczyznę. Obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się także w Gminie Czarny Dunajec. W kościele parafialnym w Czarnym Dunajcu pw. Trójcy Przenajświętszej odprawiona została okolicznościowa koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy gminy. Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu.

Po mszy świętej odbył się Apel Poległych przygotowany przez 1. Podhalańską Drużynę Harcerzy "Orły" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Miętustwie. W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.

Tradycyjnie złożone zostały symboliczne kwiaty pod tablicą pamiątkową legionistów z Czarnego Dunajca przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Skarbnik Gminy Stanisławę Pilch i Sekretarza Gminy Michała Jarończyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka i Radnych Krzysztofa Bartoszka i Kazimierza Mardułę.

W tym dniu kwiaty złożone zostały jeszcze pod Pomnikami Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i Ofiar II Wojny Światowej w Odrowążu.

Gmina Czarny Dunajec, obchody odzyskania przez Polskę niepodległości od lat rozpoczyna parę dni wcześniej. Tradycja stało się, że w Szkole Podstawowej w Odrowążu odbywa się Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. Komisja artystyczna przesłuchała w tym roku 319 uczestników z 33 szkół podstawowych, przedszkoli i placówek oświatowych, które zaprezentowały się w trzech kategoriach wiekowych.

W ramach czarnodunajeckich obchodów Święta Niepodległości w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbył się koncert laureatów IV Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża. Poprzedziło ją ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, których dokonali Przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego Anna Słodyczka, wizytator nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty Beata Cholewa i Komendant Palcówki Straży Granicznej w Zakopanem mjr SG Wiesław Górski.

Podczas koncertu zaprezentowali się:

- Duet Zosia Gawron i Krystyna Kluska ze Szkoły Podstawowej w Pieniążkowicach - „Jesteśmy Polką i Polakiem”,
- Edyta Limanówka z Czarnego Dunajca – solistka Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Odpowiedz nam”
- Zuzanna Jachymiak – solistka z Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Szaflarach „Matko o czarnej twarzy”,
- Zespół „Wesoła Gromadka” z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu - „Jak długo na Wawelu”,
- Dominika Prylińska – solistka z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Jabłonce – oddział w Podwilku - „Białe Róże”
- Duet Kinga Czyrnek i Julia Strycharz ze Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Gołębi song”,
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu - „Jesteśmy Polką i Polakiem”,
- Duet Natalia Gal i Paulina Jarząbek ze Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Moja Ojczyzna”,
- Zespół ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu - „Płonie ognisko i szumią knieje”,
- Malwina Łaś – solistka Studia Piosenki „Septyma” z Nowego Targu - „Pieśń warszawka”.

Gminne obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Odrowążu.

Fot. Piotr Duraj