ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Odblaskowy happening w Czarnym Dunajcu

2016-10-25 do 2016-11-08 // Oglądano: 1226 // Wstecz
Odblaskowy happening w Czarnym DunajcuUczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich ze Starego Bystrego wraz ze swoimi nauczycielami udali się do Czarnego Dunajca, by promować bezpieczeństwo wśród uczestników ruchu drogowego. Wszyscy uczestnicy pochodu ubrani byli w kamizelki odblaskowe i odblaski.

- Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”. Jego celem jest popularyzowanie wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego, kształtowanie postaw społecznych takich jak pomocy, odpowiedzialności za zdrowie i życie własne i innych, konieczność noszenia elementów odblaskowych, a tym samym kształtowania nawyków niezbędnych dla bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym – mówi Iwona Kram, nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starem Bystrem.

Uczniowie przygotowali transparenty z hasłami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się na drodze, a także różne przyśpiewki, piosenki, rymowanki, które były przez nich wygłaszane. Podczas przemarszu uczniowie i nauczyciele wręczali przechodniom i kierowcom różnego rodzaju odblaski, przypominając jednocześnie o ich noszeniu.

Barwny pochód ze śpiewem na ustach przeszedł spod remizy OSP przez Rynek w Czarnym Dunajcu pod budynek Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi, także prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, gdzie uczniów powitała dyrektor Teresa Dziwisz wraz licealistami, nie kryjąc pozytywnego zaskoczenia.

Po wizycie w Liceum, uczestnicy pochodu udali się do Urzędu Gminy Czarny Dunajec , by odwiedzić Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza i zapoznać go z założeniami programu „Odblaskowa Szkoła”.

Zbieg okoliczności sprawił, że w tym czasie na sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec trwała sesja Rady Gminy Czarny Dunajec. W przerwie zarządzonej przez Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka, uczniowie mogli wejść na salę obrad. Założenia akcji przedstawili nie tylko Wójtowi Józefowi Babiczowi, ale także wszystkim Radnym i pracownikom Urzędu Gminy Czarny Dunajec.

Wójt razem z radnymi gratulował pomysłu uczniom ze Starego Bystrego. Urzędnicy byli bardzo zadowoleni, że w ich gminie są tak prężnie działający nauczyciele i uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem promują bezpieczeństwo oraz swoją szkołę w środowisku lokalnym. Na koniec zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

Kolejnym etapem programu była odblaskowa wycieczka rowerowa, w której udział wzięli uczniowie z klas V-VI. - Przejazd rowerami odbył się oczywiście w kamizelkach odblaskowych oraz kaskach. Droga wiodła od Czarnego Dunajca do Podczerwonego, gdzie na zakończenie wszyscy razem zapalili ognisko i zjedli pieczoną kiełbasę – mówi Iwona Kram.

Całątrasę przemarszu zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu. Przypomnieli oni uczniom jak bezpiecznie korzystać z dróg podczas jesiennych dni oraz o odpowiednim zachowaniu się w stosunku do siebie samych jak i obcych.

- Cała akcja służyła poprawie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły. Była wspaniałym sprawdzianem ich umiejętności i wiedzy – podsumowuje Iwona Kram.

Happening odbył się w poniedziałkowe przedpołudnie 24 października 2016 r.

opr. p