ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Dożynki w Chochołowie

2016-09-07 do 2016-09-21 // Oglądano: 1622 // Wstecz
Dożynki w ChochołowieMieszkańcy Chochołowa, Koniówki i części Dzianisza należących do parafii św. Jacka w Chochołowie uroczyście dziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory podczas parafialnych dożynek, które odbyły się w niedzielę 4 września 2016 r.

Podczas mszy świętej odprawionej przez proboszcza ks. Stanisława Syca złożone zostały dary symbolizujące tegoroczne plony i wieńce dożynkowe przygotowane specjalnie na tę okazję.

- Wiemy ile potrzeba trudu, aby ziarno wydało prawdziwe owoce. Wiemy doskonale, że ta nasza ziemia podhalańska jest skalista, że klimat nie sprzyja uprawom, jak w innych częściach Polski, gdzie rośnie zboże wspaniałe, pszenica, żyto. Tutaj co najwyżej owies, no i to co możemy zbierać - trawa zielona. Ona jest pokarmem dla zwierząt, które również dają ten owoc. Dlatego dzisiaj trzeba dziękować Panu Bogu za to wszystko co otrzymaliśmy z jego hojnej opatrzności. Ze wszystkim można się obejść, ale bez chleba nigdy – mówił ks. Stanisław Syc.

Po nabożeństwie na placu obok remizy OSP odbyły się dalsze uroczystości, które rozpoczęło poświęcenie nowo postawionej sceny plenerowej, na której od razu odbyły się występy w ramach  „Śpiywania i Grania Pod Chochołowiańskom Strzechom” - przeglądu zespołów regionalnych działających na terenie Gminy Czarny Dunajec.

Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły „Turnie” ze Starego Bystrego, „Mali Miętusianie” z Miętustwa, „Góralczyk” ze słowackiej Suchej Hory, „Krzesany” z Cichego Górnego, „Żeleźnica” z Pieniążkowic, „Mali Odrowązianie” z Odrowąża, „Tatry” z Ratułowa, „Mali Piekielnicanie” z Piekielnika i „Siumni” z Chochołowa.

Festyn zakończyła zabawa taneczna przy muzyce DJ-a Marka.

Dożynki w Chochołowie zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Parafię w Chochołowie, Radę Sołecką w Chochołowie, Związek Podhalan Oddział Chochołów i OSP Chochołów.