ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

PROGRAM: „LIKWIDACJA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO NA TERENIE WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO” – zgłaszanie miejsc występowania rośliny na terenie Gminy Czarny Dunajec

2016-07-25 do 2016-08-20 // Oglądano: 1143 // Wstecz
PROGRAM: „LIKWIDACJA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO NA TERENIE WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO” – zgłaszanie miejsc występowania rośliny na terenie Gminy Czarny DunajecGmina Czarny Dunajec od 2015 r. uczestniczy w programie priorytetowym
„Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego” i do tej pory zinwentaryzowano występowanie rośliny na obszarze ok. 74,13 arów. Gmina planuje również w 2017 r. kontynuować wykonywanie zabiegów zwalczania tej groźnej dla otoczenia rośliny w ramach ww. programu.

Chcąc włączyć do programu kolejne obszary, na których obecny jest „Barszcz Sosnowskiego” - tut. urząd zwraca się do mieszkańców gminy z prośbą, o zgłaszanie miejsc występowania rośliny na terenie gminy, celem dokonania inwentaryzacji obszarów jej występowania.

„Barszcz Sosnowskiego” jest rośliną niebezpieczną, o właściwościach parzących i alergizujących, stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ponadto roślina ta wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń od I do III stopnia.

Zgłoszenia należy dokonać wypełniając „Formularz zgłoszenia stanowisk Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Czarny Dunajec”.

Wypełniony Formularz należy złożyć na Dzienniku Podawczym Urzędu Gminy Czarny Dunajec, ul. Józefa Piłsudskiego 2 w Czarnym Dunajcu, w godzinach pracy urzędu, bądź przesłać na skrzynkę mailową: gmina@czarny-dunajec.pl z dopiskiem: „zgłoszenie stanowiska Barszczu Sosnowskiego”. Zgłoszony formularz jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody właściciela gruntów na prowadzenie zabiegów, mających na celu likwidację rośliny.  

Mając na uwadze konieczność uzyskania opinii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, nt. przeprowadzonej inwentaryzacji występowania barszczu Sosnowskiego – zgłoszenia będą przyjmowane w terminie do dnia 20 sierpnia 2016 r.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, tut. urząd zwróci się do zgłaszających o złożenie pisemnej zgody na wejście w teren działek, na których potwierdzone zostanie występowanie barszczu Sosnowskiego.