ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Obserwowali Jowisza, Marsa, Saturna i Międzynarodową Stację Kosmiczną

2016-06-08 do 2016-06-23 // Oglądano: 1285 // Wstecz
Obserwowali Jowisza, Marsa, Saturna i Międzynarodową Stację KosmicznąNiezwykłą lekcję astronomii dostali uczniowie z Czarnego Dunajca i okolic, którzy przybyli 7 czerwca o 21.30 na parking obok czarnodunajeckiego lodowiska.

Przez teleskopy mogli obserwować planety Układu Słonecznego – Jowisza z czterema księżycami galileuszowymi (Kalisto, Ganimedes, Io i Europa), Marsa, który obecnie jest w opozycji (zjawisko to zdarza się raz na dwa lata, ale obecnie Marsa jest najbliżej ziemi od 10 lat) i Saturna z jego pierścieniami.

Ciekawostką był przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) lecącej na wysokości 400 km. Wydawało się, że znajduje się nad Czarnym Dunajcem, a tak naprawdę, gdy pojawiła się na niebie zlokalizowana była nad Wielką Brytanią, Gdy zniknęła z oczu, znajdowała się daleko za Krymem. Stacja z 6 – osobową załogą (3 Rosjan, 2 Amerykanów i 1 Brytyjczyk) przemknęła z wielką szybkością - 27500 km/h.

Zajęcia obserwacji nocnego nieba prowadził zastępca dyrektora ZSPiG w Czarnym Dunajcu Maciej Rapacz, a wspierał go Wojciech Głowacz, wielki pasjonat, który od lat obserwuje kosmos.

Obserwacje prowadzone były na szkolnym teleskopie Newtona na montażu Dobsona o rozmiarze lustra 6" i teleskopie Newton o rozmiarze lustra 10" również na montażu Dobsona należącym do Wojciecha Głowacza.

Dla najmłodszych, a także ich rodziców, przybyłych na to wieczorne spotkanie była to niezwykła możliwość obserwacji kosmosu.

Źródło: www.goral.info.pl

Fot. Piotr Duraj (1-25) i Wojciech Głowacz (26-29)