ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Ortolandia 2016”

2016-04-28 do 2016-05-12 // Oglądano: 1219 // Wstecz
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Ortolandia 2016”W Szkole Podstawowej w Podczerwonem, uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Czarny Dunajec spotkały się na Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Ortolandia 2016”.

Uczniowie poprzez przygotowania do konkursu i udział w nim doskonalą ortografię, bogacą język, nawiązują kontakt z rówieśnikami, przełamują bariery.

Tegorocznym tematem dyktanda ortograficznego o podwyższonym stopniu trudności, przeprowadzonego w dwóch grupach – klas I-III i IV – VI, była 170. rocznica wybuchu powstania chochołowskiego. Tekst opracowany został na podstawie książki ks. Michała Iwana „Powstanie chochołowskie. Prawda o przywódcy”.

Po ocenieniu prac wyłoniono zwycięzców, których teksty napisane zostały najbardziej poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. Za pierwszorzędne uznawane były błędy w pisowni: rz, ż, ó, u, ch, h oraz pisowni wielką literą. Za drugorzędne - pozostałe błędy w pisowni oraz błędy interpunkcyjne. Popełnienie dwóch błędów drugorzędnych w pisowni lub czterech interpunkcyjnych było równoznaczne z popełnieniem jednego błędu pierwszorzędnego.

Nagrody finalistom wręczyły Ewa Vermessy – Gruber, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem i Anna Trebunia – Wyrostek, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Gościem specjalnym był ks. Michał Iwan, absolwent Szkoły Podstawowej w Podczerwonem, autor książki „Powstanie chochołowskie. Prawda o przywódcy”, który w barwny sposób przedstawił dzieciom historię tego zrywu patriotycznego na Podhalu.

Wyniki „Ortolandii 2016”

Grupa wiekowa kl. I-III:
1. Dorota Leśniak - SP Czarny Dunajec
2. Jan Błęka - SP Odrowąż
3. Maria Żołnierczyk - SP Czerwienne Górne i Kamil Wątor - SP Podczerwone
Wyróżnienie:
Martyna Karlak - SP Piekielnik

Grupa wiekowa kl. IV-VI:
1. Justyna Stafira - SP Piekielnik
2. Karolina Belicka - SP Czarny Dunajec
3. Martyna Staszel - KSP Czerwienne
Wyróżnienie:
Angelika Gryc - SP Chochołów i Natalia Rafacz - SP Ratułów.