ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w Czerwiennem

2016-04-28 do 2016-05-12 // Oglądano: 1556 // Wstecz
Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej w CzerwiennemUczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, spotkali się w szkole integracyjnej SPSK w Czerwiennem na Dniu Godności Osoby Niepełnosprawnej, podczas którego podsumowano Innowację Pedagogiczną „Cząstki Elementarne”, prowadzoną od 3 lat w szkołach podstawowej i gimnazjum SPSK w Czerwiennem.

Podczas spotkania przedstawiona została działalność poszczególnych grup rewalidacyjnych w formie multimedialnych prezentacji. Podopieczni pokazali się także na żywo w specjalnie przygotowanych na tę okazję przedstawieniach teatralnych. Zespół góralski zaprezentował taniec i śpiew regionalny, a grupa kulinarna przygotowała poczęstunek. Wszyscy obecni mieli również okazję obejrzeć nagrane teledyski oraz relacje z zajęć i zawodów sportowych.

Innowacja Pedagogiczna „Cząstki elementarne”, która wdrożona została w 2013 r., skierowana jest do uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z autyzmem. Obejmuje uczniów katolickich integracyjnych szkół podstawowej i gimnazjum SPSK w Czerwiennem.

Projekt zakłada, że uczniowie niepełnosprawni uczą się zarówno w klasie integracyjnej jak i w małych grupach rewalidacyjnych. Skład osobowy grup dobrany jest pod względem poziomu funkcjonowania uczniów.

Celami realizowanej innowacji pedagogicznej są m.in. wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, osiągnięcie maksymalnej zaradności i niezależności w miąrę indywidualnych możliwości, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego oraz utrwalanie i zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności.

Dzięki projektowi. uczniowie poprzez naukę i zabawę przystosowują się do funkcjonowania w społeczeństwie.

Podczas Dnia Godności Niepełnosprawnej w Czerwiennem obecne były m.in. Maria Głuszak, wizytator nowotarskiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Zofia Słodyczka, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół działającego przy katolickich szkołach integracyjnych w Czerwiennem. Obie pozytywnie odniosły się do działalności grup rewalidacyjnych „Cząstki elementarne”, podkreślając duże zaangażowanie nauczycieli i potrzebę organizacji takich zajęć dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Niespodzianką dla wszystkich dzieci był pokaz tańca POI w wykonaniu Marzeny Słodyczki, będący grą światła, ruchu i muzyki.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Światowego Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, przypadającego na 5 maja.

Tekst i fot. Piotr Duraj