ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Podczerwonem

2016-04-12 do 2016-04-15 // Oglądano: 1229 // Wstecz
Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w PodczerwonemMieszkańcy Podczerwonego uczczą 1050. rocznicę Chrztu Polski w szczególny sposób. W czwartek 14 kwietnia w Podczerwonem odbędą się uroczystości okolicznościowe zorganizowane przez mieszkańców Podczerwonego, Ochotniczą Straż Pożarną w Podczerwonem, Parafię Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Związek Podhalan Podczerwone – Koniówka.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w kościele parafialnym. O godz. 19.00 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, a tuż po niej o godz. 20.05 na boisku sportowym na Kamieńcu (za kościołem) rozpalona zostanie uroczysta okolicznościowa watra. Odmówiona zostanie modlitwa, odśpiewany Hymn Polski, a dzieci z regionalnego zespołu „Śleboda” przy muzyce kapeli góralskiej zaprezentują regionalne pieśni religijne. Na zakończenie przewidziany został poczęstunek.

Uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski zorganizowane zostaną w tym samym czasie w wielu miejscowościach. Watry zapłoną w setkach miejsc w całej Polsce w przeciągu 35 minut. Nasz kraj podzielony został na 8 stref. O godz. 20.00 światło zapalone zostanie na Giewoncie, by w ciągu 35 minut światło Ducha Świętego dotarło na Hel. W każdej strefie watry będą zapalane co 5 minut. W południowej Małopolsce ogniska zapłoną dokładnie o 20.05.

- Pragniemy przesłać od gór, od Krzyża na Giewoncie, światło Ducha Świętego, które dotrze nad polskie morze w ciągu 35 minut – mówią organizatorzy akcji. – Niech akcja ta wykaże naszą jedność i gotowość do współpracy w ważnych dla Ojczyzny momentach. Włączcie się do naszej inicjatywy, bądźmy razem w ten szczególny wieczór 14 kwietnia – zachęcają.

Pomysłodawcą akcji, która odbywa się pod honorowym patronatem Prymasa Polski Wojciecha Polaka są Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Organizatorzy: Mieszkańcy Podczerwonego, OSP Podczerwone, Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Oddział Związku – Podhalan Podczerwone - Koniówka.

Wsparcie: Wsparcie: Firma mięsno - wędliniarska „Janas” z Czarnego Dunajca, Ciasta Torty Wypieki Katarzyny Podczerwińskiej – Głowacz z Podczerwonego i Haft maszynowy - Halina Strama – Koniówka, Delikatesy "U Leji" Livio -Witów oraz Tartak „Drzew Karcz” - Podczerwone.

Patronat medialny: Gazeta Góral Info, Radio Alex, Telewizja Podhale, portal co-gdzie-kiedy.info, www.podczerwone.pl.

Źródło: www.podczerwone.pl