ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Postaw na Słońce

2016-04-01 do 2016-04-16 // Oglądano: 1289 // Wstecz
Postaw na SłońceUczniowie starobystrzańskiego gimnazjum wzięli udział w konkursie filmowym realizowanym w ramach projektu „Postaw na Słońce” Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Celem tego projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Zadaniem zespołu szkolnego było przygotowanie krótkiego filmu edukacyjnego- spotu oraz przeprowadzenie kampanii promującej OZE wśród społeczności lokalnej.

Ten ogólnopolski konkurs odbywa się w kilku etapach- po jego pierwszej części „Energy Team” zajmuje 9 miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.

Nasz zespół w góralskim stylu zachęca wszystkich do stania się PROSUMENTAMI. Ze swoim przesłaniem zwraca się do dzieci i młodzieży, ponieważ to od nich będzie zależeć stan środowiska przyrodniczego. Kształtowanie przyszłości wymaga działań w teraźniejszości! OZE to doskonała „recepta” na poprawę kondycji podhalańskiej przyrody a także sposób na zaoszczędzenie dutków.

Nasz spot, chociaż nie jest hollywoodzką produkcją, niesie ważne przesłanie- nowoczesne rozwiązania można pogodzić z tradycyjnymi wartościami po to, by chronić piękno naszej małej Ojczyzny.

W roku 2014 Gmina Czarny Dunajec przystąpiła do Projektu pod nazwą „Od małego ekologa po wielką ekologię – praktyczna nauka o OZE”, realizowanego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji „Małe Projekty”, za pośrednictwem Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.

W ramach projektu zakupione zostały pomoce naukowe służące przekazaniu wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. W skład ww. pomocy naukowych wchodzą m.in. zestawy do nauki o OZE – energia wiatrowa, wodorowa czy słoneczna, które w pierwszej kolejności zostały udostępnione placówkom oświatowym zlokalizowanym na terenie Gminy Czarny Dunajec.

Publiczne Gimnazjum SPSK im. Św. Stanisława Męczennika w Starem Bystrem, jako jedna z pierwszych szkół złożyło deklarację o przystąpieniu do projektu i wypożyczenia zestawów pomocnych w nauce o OZE. Gmina Czarny Dunajec serdecznie gratuluje pomysłu i chęci przystąpienia do konkursu filmowego oraz życzy dalszych sukcesów.