ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Odnowiona kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej w Załucznem

2016-03-18 do 2016-04-01 // Oglądano: 1745 // Wstecz
Odnowiona kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej w ZałucznemW ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie, Gmina Czarny Dunajec odnowiła zabytkową kapliczkę wpisaną do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Pomoc finansowa w formie dotacji celowej została przyznana w ramach konkursu pod nazwą „Kapliczka”, przeprowadzonego dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach.

Kamienna figura datowana na 1887 r. przedstawiająca Matkę Boską Niepokalaną stojącą na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Chrztu w Jordanie, znajdującej się przy głównej drodze w miejscowości Załuczne, była w złym stanie zachowania oraz posiadała liczne zniszczenia. Przy prowadzonych pracach celem priorytetowym okazała się konserwacja fundamentu, który był niestabilny, co powodowało widoczne już lekkie pochylenie kapliczki.

Całość prac konserwatorskich, które prowadziła firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu wyniosła 32 600,00 zł brutto.