ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Czarnego Dunajca do Ludźmierza

2016-03-12 do 2016-03-26 // Oglądano: 3660 // Wstecz
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Czarnego Dunajca do LudźmierzaKontakt z Bogiem, rozważani, noc, ziąb, zmęczenie, ból, 42 kilometry trasy – tak w skrócie można opisać zorganizowaną po raz pierwszy na Podhalu Ekstremalną Drogę Krzyżową z Czarnego Dunajca do Ludźmierza.

Ekstremalną Drogę Krzyżową rozpoczęła msza św. odprawiona przez proboszcza czarnodunajeckiej parafii ks. Krzysztofa Kocota, który osobiście wziął udział w tej wyjątkowej wędrówce. Jak podkreślał, ta droga krzyżowa.

Na trasę wyruszyło ponad 100 osób. Wielu z nich miało przy sobie własnoręcznie wykonane krzyże. Odpowiednio przygotowani, z czołówkami na głowie, z rozważaniami w ręce, wyruszyli na trasę podzieloną na 14 stacji drogi krzyżowej. Uczestnicy podzielili się na kilkuosobowe grupy, by iść w ciszy, ale bezpiecznie. Na całej trasie (poza wyznaczonymi stacjami Drogi Krzyżowej oraz sytuacjami wymagającymi konsultacji dalszego przebiegu drogi) obowiązywała całkowita zasada milczenia. Reguła ta służy indywidualnemu przeżywaniu drogi krzyżowej.

- Jednym z celów, który sobie stawiamy, jest powrót do źródeł. Nie chcemy bazować na tym, co nam powiedziano o Jezusie. Chcemy Go poznać. Chcemy z Nim być. Dlatego wybieramy się na drogę krzyżową . Razem z Nim. W tym też jesteśmy konsekwentni. Praktyka drogi krzyżowej ma wielowiekową tradycję. Wpisujemy się w nią, ale praktykujemy po swojemu. Tu i teraz. Tacy jesteśmy. W naszym czasie, w naszym życiu – czytamy we wstępie do rozważań specjalnie przygotowanych na tę okazję

42 kilometrowa trasa prowadząca głównie ścieżkami rowerowymi podzielona została na 14 stacji. To właśnie w tych miejscach uczestnicy rozpoczynali rozważanie kolejnych stacji drogi krzyżowej: 
Stacja I: Jezus skazany na śmierć (cmentarz parafialny w Czarnym Dunajcu),
Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona (torfowiska w Czarnym Dunajcu),
Stacja III: Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem (las Baligówka w Czarnym Dunajec),
Stacja IV: Jezus spotyka matkę (ścieżka rowerowa w Czarnym Dunajcu)
Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi (Podczerwone)
Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusa (Koniówka)
Stacja VII: Jezus upada po raz drugi pod krzyżem (Chochołów)
Stacja VIII: Jezus pociesza płaczące niewiasty (Wierch Domański - Ciche)
Stacja IX: Trzeci upadek Jezusa (Stare Bystre)
Stacja X: Jezus obdarty z szat (Czarny Potok - Wróblówka)
Stacja XI: Jezus przybity do krzyża (Długopole) 
Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu(Osiedle za Wodą - Długopole)
Stacja XIII: Ciało Jezusa zdjęte z krzyża (Krauszów)
Stacja IX: Jezus złożony do grobu – Ludźmierz

 

- Faktem jest, że ani zdjęcia ani filmy nie oddadzą tego, co dzieje się  co roku w środku nocy na trasach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Podstawowy, wewnętrzny wymiar Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pozostaje nieuchwytny dla oka i obiektywu i pozostaje tajemnicą każdego podejmującego to wyzwanie – mówią organizatorzy.

Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej organizowanej od 7 lat jest ks. Jacek „Wiosna” Stryczek - prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, pomysłodawca Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, znany z nowatorskich pomysłów ewangelizacyjnych, PR-owiec, promotor CSR. Ks. Jacek Stryczek od lat wychowuje i uczy mądrze pomagać kolejne pokolenia młodych duchem ludzi. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Prowadził również duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. Od 2007 roku – Duszpasterz Ludzi Biznesu. Obecnie jego wychowankowie kształtują swoją duchowość i rozwijają się pod opieką we Wspólnocie Indywidualności Otwartych.

Źródło: www.goral.info.pl