ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Do końca listopada w Gminie Czarny Dunajec powstaną dodatkowe ścieżki rowerowe

2015-11-18 do 2015-12-02 // Oglądano: 1544 // Wstecz
Do końca listopada w Gminie Czarny Dunajec powstaną dodatkowe ścieżki roweroweW ramach projektu pt. “Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr”, m.in. w Gminie Czarny Dunajec do końca listopada tego roku powstaną dodatkowe trasy rowerowe. Dzięki oszczędnościom, jakie udało się osiągnąć latem, zakres inwestycji został poszerzony o nowe działania. Według początkowych założeń projektu, w Gminach Czarny Dunajec, Nowy Targ i Szaflary miały powstać 43 km ścieżek rowerowych, aktualnie jest ich już 78 km.

Gmina Czarny Dunajec wraz z kilkoma innymi partnerami projektu postanowiła wykorzystać zaoszczędzone środki i zgłosiła propozycje ich wykorzystania. Komitet Monitorujący Programu zaakceptował nowe pomysły. W ramach nowych projektów, na liczącej 11 km Trasie Chochołowsko-Wierchowej, zostanie wykonana nawierzchnia asfaltowa i częściowo nawierzchnia szutrowa. Dodatkowo na odcinkach, na których wcześniej wykonano remont również pojawiła się nowa nawierzchnia asfaltowa (tzw. drogi „Chodnikowa”, „Do Torfowni”, „Borowa”). Powstają również 3 nowe łączniki z trasą główną Szlaku wokół Tatr, w Koniówce, Wróblówce i Czarnym Dunajcu.

 

Gmina Nowy Targ wybuduje mierzący prawie 2 km odcinek ścieżki rowerowej, który połączy główną trasę Szlaku wokół Tatr z Ludźmierzem. Miasto Kieżmark wykona natomiast nawierzchnię asfaltową na kolejnym odcinku trasy od Kieżmarku w stronę Spiskiej Beli. Pojawią się również dodatkowe tablice informacyjne, a na odcinku od Suchej Hory przez Hladovkę, Liesek do Trsteny w miejscach uznanych z najbardziej niebezpieczne zostaną wykonane barierki ochronne.
 
Dodatkowe działania inwestycyjne znalazły się w projekcie realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013 na podstawie aneksu z września 2015 opiewającego na kwotę 1.611.525 EUR. Gmina Czarny Dunajec pozyskała z tej puli na realizację dodatkowych tras rowerowych kwotę 1.060.638,48 EUR, z czego aż 901.542,71 EUR to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu realizowanego przez 13 partnerów przekracza obecnie 6,5 mln EUR, a dofinansowanie z EFRR wynosi 5,5 mln EUR.

 

W galerii znajdują się zdjęcia zrealizowanych dotąd w ramach projektu ścieżek rowerowych.

ag