ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Kapliczka w Załucznem zostanie odnowiona

2015-08-17 do 2015-08-31 // Oglądano: 1517 // Wstecz
Kapliczka w Załucznem zostanie odnowionaGmina Czarny Dunajec przystąpiła do konkursu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pn. „KAPLICZKA” w ramach którego Sejmik Województwa Małopolskiego przyznaje pomoc finansową na pokrycie kosztów prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkowych kapliczkach.

Wniosek odnośnie modernizacji kapliczki w Załucznem przedstawiającą Matkę Boską Niepokalaną, stojącą na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Chrztu w Jordanie wykonanej w 1887 r. został rozpatrzony pozytywnie. Kapliczka jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. 

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przeznaczy na ten cel 7 000 zł. Cały koszt odnowienia kapliczki wynosi 32 600,00 zł.

Zadanie przewiduje konserwację  i restaurację kamiennej figury Matki Boskiej Niepokalanej stojącej na cokole z płaskorzeźbionym przedstawieniem Chrztu w Jordanie, która jest w złym stanie zachowania. Nie posiadając trwałego fundamentu cały obiekt jest przechylony zarówno w bok jak i do tyłu. W związku z tym, że kapliczka pełni funkcję kultową, powinna zostać przeprowadzona pełna konserwacja. Najważniejszym założeniem będzie usunięcie lub zahamowanie przyczyn niszczących i degradujących obiekt. Celem prac konserwatorskich będzie przywrócenie utraconych cech technicznych i wartości estetycznych.

Konserwacji dokona Firma Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z siedzibą w Nowym Targu. Prace konserwatorskie mają potrwać do 31 października 2015 r.