ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Uroczystość upamiętniająca rodzinę Wojciecha Bolesława Duszy "Szaroty" - pierwszego podhalańskiego partyzanta

2015-07-27 do 2015-08-02 // Oglądano: 1319 // Wstecz
Uroczystość upamiętniająca rodzinę Wojciecha Bolesława Duszy "Szaroty" - pierwszego podhalańskiego partyzantaOdrowąż Podhalański to miejscowość, z której pochodzi pierwszy partyzant Podhala - Wojciech Bolesław Dusza „Szarota”, bohater który zginął w walce o niepodległą Polskę.

Po latach w Odrowążu Podhalańskim odbędzie się uroczystość upamiętniająca rodzinę kpt. Wojciecha Bolesława Duszy ps. "Szarota". W niedzielę 2 sierpnia 2015 r. w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny odprawiona zostanie uroczysta msza św., a po niej na miejscowym cmentarzu odsłonięty zostanie odnowiony pomnik Salomei Duszy i Marii Duszy - matki i siostry podhalańskiego bohatera walczącego o wolna Polskę.

Pomnik można uznać również za symboliczny grób "Szaroty", dowódcy pierwszego zbrojnego oddziału ZWZ-AK walczącego na Podhalu z okupantem i kolaborantami, ponieważ do tej pory nie jest dokładnie znane, ani miejsce jego zgonu, ani miejsce, gdzie spoczywa ciało. Tablica upamiętni także jego ojca – Michała i brata – Bronisława.

- Niech ten skromny nagrobek przypomina kolejnym pokoleniom zasługi rodziny Dusza, a zwłaszcza Wojciecha, dla naszego regionu, a przede wszystkim dla Polski - mówią organizatorzy uroczystości.