ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Dzień Dziecka ze Sztuką Walki Jiu – Jitsu o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec

2015-06-08 do 2015-06-22 // Oglądano: 1776 // Wstecz
Dzień Dziecka ze Sztuką Walki Jiu – Jitsu o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec28 młodych uczestników wzięło udział w Turnieju Jiu – Jitsu o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec zorganizowanym przez Podhalańską Akademię Sztuk Walk Jiu-Jitsu EdArt przy współpracy Gminy Czarny Dunajec i Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.

Na sali widowiskowej CKiP w Czarnym Dunajcu spotkały się dzieci uczęszczające na zajęcia jiu – jitsu w Czarnym Dunajcu, Nowym Targu, Rabie Wyżnej i Łapszach Niżnych, które prowadzi sensei Artur Szpałek. Uczestnicy po zważeniu podzieleni zostali na 7 grup – do 20 kg, 21 – 25 kg, 26 - 30 kg, 31 – 35kg, 36 i więcej i 2 kategorie „open”.

Rywalizacja była zacięta i niezwykle widowiskowa. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas zajęć, seminariów i różnego rodzaju turniejach. Nie zabrakło także pokazów samoobrony.

Celem turnieju było propagowanie aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji z poszanowaniem zasady fair – play oraz jiu – jitsu, popularnej sztuki walki.

Sędzią głównym turnieju był sensei Artur Szpałek, a pomagali mu Edyta Tybuła, Maciej Tański, Grzegorz Broźny, Aleksandra Ostapczuk i Paweł Kurańda.

Za pierwsze trzy miejsca uczestnicy otrzymali puchary, medale, dyplomy ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji gminy Czarny Dunajec i nagrody rzeczowe ufundowane przez Hotel Bachledówka. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali certyfikaty uczestnictwa i słodycze.

- Serdeczne podziękowania składamy wójtowi gminy Czarny Dunajec Józefowi Babiczowi za ufundowanie nagród i objęcie turnieju honorowym patronatem oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec za udostępnienie sali widowiskowej CKiP oraz właścicielom Hotelu Bachledówka za ufundowanie nagród rzeczowych oraz wszystkim rodzicom dzieci, którzy poświęcają swój wolny czas, aby przywozić dzieci na zajęcia poszczególnych sekcji – mówi Artur Szpałek.

Wyniki:

I grupa – do 20 kg:
1. Antoni Kwiatkowski
2. Kevin Kowalczyk
3. Morris Szczerba

II grupa – 21 – 25 kg:
1. Anna Szpernoga
2. Dawid Szczerba
3. Krystian Kowalczyk

III grupa – 26 – 30 kg:
1. Piotr Ostapczuk
2. Julia Wojeńska
3. Emilia Kuruc

IV grupa – 31 – 35 kg:
1. Szymon Tylka
2. Maciej Jarończyk
3. Karol Zagata

V grupa: powyżej 35 kg:
1. Dawid Szpernoga
2. Julia Kurańda
3. Kacper Hajnos

VI grupa „open”:
1. Amelia Kwiatkowska
2. Max Kuruc
3. Mikołaj Wnukowicz

VII grupa „open”:
1. Szymon Lipkowski
2. Marcin Kidoń
3. Karolina Karcz

Jiu - Jitsu w tłumaczeniu to łagodna miękka sztuka walki. Jej prekursorem był lekarz z Nagasaki Akyama. Szacuje się że Jiu - Jitsu powstało w XIII wieku. W Polsce Jiu - Jitsu rozpropagował Krzysztof Kondratowicz, jak również był założycielem szkoły Goshin Ryu, w której naucza się samoobrony również przed napastnikami uzbrojonymi. Goshin Ryu jest stylem wszechstronnym, który z powodzeniem mogą ćwiczyć dzieci, młodzież, dorośli. Umożliwia podniesienie sprawności ruchowej, jak również skutecznej samoobrony. Wiele technik ma zastosowanie w służbach mundurowych.

Polskie Centrum Jiu-Jitsu Goshin Ryu na dzień dzisiejszy jest największą w Polsce organizacją o zasięgu międzynarodowym, która zrzesza wiele sekcji i klubów.

Jiu-Jitsu Goshin Ryu na Podhale trafiło za sprawą sensei Marcina Kołodzieja, który naucza stylu do dnia dzisiejszego w Nowym Targu. Największą szkołą Jiu - Jitsu Goshin Ryu na Podhalu jest "Podhalańska Akademia Sztuk Walk Jiu-Jitsu EdArt" którą prowadzi uczeń senesi Marcina Kołodzieja - sensei Artur Szpałek.

W ramach zajęć adepci oprócz treningów biorą udział w turniejach, zawodach, stażach, seminariach, obozach jak również zdają egzaminy na stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Pierwsza zasada Jiu - Jitsu mówi " Ustąp aby zwyciężyć".