ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Bal Charytatywny „Z Sercem na Dłoni”

2015-05-31 do 2015-06-21 // Oglądano: 2534 // Wstecz
Bal Charytatywny „Z Sercem na Dłoni”Ach, co to był za bal! Uczniowie szkół integracyjnych w Czerwiennem, ich rodzice, nauczyciele, przyjaciele od lat wspierający, władze gminy Czarny Dunajec spotkali się na corocznym Balu Charytatywnym na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół (SONRIP) działającym w Czerwiennem Górnem.

Jak co roku dochód z balu, który odbył się w sobotę 30 maja, przeznaczony został na potrzeby uczniów niepełnosprawnych uczących się w szkołach integracyjnych SPSK w Czerwiennem, a także dla Rayyanka, którego wspiera Frenky Pawlak, wielokrotny mistrz świata w kickboxingu.

Zanim wszyscy spotkali się na Sali Bankietowej w Rogoźniku „Pod Skałką” odbyła się msza św. w intencji wszystkich dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Nabożeństwu w kościele parafialnym w Rogoźniku przewodniczył miejscowy proboszcz. ks. Andrzej Bukalski.

Wszystkich zebranych powitały Zofia Słodyczka, Danuta Łabuda, Małgorzata Mierzyńska i Anna Słodyczka, odpowiednio: prezes, zastępca prezesa, skarbnik SONiRiP i dyrektor szkół katolickich SPSK w Czerwiennem, ciesząc się, że tak wiele osób dobrej woli wspiera dzieci niepełnosprawne uczęszczające do szkół w Czerwiennem.

Swojego wzruszenia nie krył wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz, który od lat wspiera dzieci niepełnosprawne.

- Od 12 lat, od kiedy jestem wójtem, wspólnie z Paniami ze Stowarzyszenia zrobiliśmy wiele dobrego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Cieszę się bardzo, że są tu dzieci, tak pięknie ubrane i ich rodzice – mówi Wójt Józef Babicz. - Chcę tej młodzieży naprawdę dużo pomóc. Myślę, że dzięki tym paniom uda się jeszcze wiele zrobić, jeśli Pan Bóg da nam zdrowie – podkreślał.

Wśród gości obecni byli także przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk i kierownik Referatu Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Rozwoju Antoni Chlebek, którzy wraz z pozostałymi gośćmi obejrzeli występ Grupy Teatralnej „Zawodowcy z Bachledówki” pt. „Hamerykon” oraz gwiazdy wieczoru Megitzy. Wzięli także udział w licytacji i zabawie tanecznej z DJ „Józkiem”.

Głównym punktem Balu była licytacja, na której znalazły się różne przedmioty wykonane przez ludowych artystów np. obrazy na szkle, kapliczki, chusty, kapelusze góralskie i wiele innych. Nie lada gratką był pas mistrzowski pochodzącego z Bańskiej Niżnej Frenky`ego Pawlaka Mistrza Świata w Kickboxingu, który zdobył ten tytuł podczas walki zorganizowanej w Poroninie na zakończenie jego kariery.

Wszyscy goście nie kryli zadowolenia z uczestnictwa w Balu. Najważniejsza była dla nich pomoc dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół działa przy szkołach Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem. Propaguje ideę integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem organizując olimpiady sportowe, pielgrzymki integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, wspólne mikołajki i wiele innych. Stowarzyszenie bierze udział w konkursach i szkoleniach na terenie powiatu nowotarskiego i całej Polski. Organizuje sympozja naukowe dotyczące integracji, bierze czynny udział we wszelakich projektach dotyczących tematyki osób niepełnosprawnych. Ściśle współpracuje z wolontariatem działającym przy szkole SPSK w Czerwiennem.

W ostatnich latach stowarzyszenie sfinansowało zakup wózków inwalidzkich dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Czarny Dunajec. Ufundowało także wyposażenie sal sensorycznej i rehabilitacyjnej mieszczących się w szkole SPSK w Czerwiennem, z której korzystają dzieci niepełnosprawne w trakcie rehabilitacji, a dzieci sprawne w czasie zajęć korekcyjnych. 

Stowarzyszenie pomogło dofinansować rehabilitację swoich podopiecznych. Wspiera finansowo również chore dzieci spoza terenu gminy Czarny Dunajec.

Cele SONIRIP:
- grupowanie ludzi dobrej woli działających na rzecz zdrowia i szczęścia dzieci niepełnosprawnych,
- tworzenie grup wsparcia i poradnictwa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych,
- popularyzowanie wśród społeczności wiedzy o potrzebach i możliwościach dzieci niepełnosprawnych,
- inicjowanie i popieranie działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych,
- organizowanie akcji charytatywnych.

 

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. 
Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi” 
św. Jan Paweł II