ebom| Elektroniczne biuro obsługi mieszkańca Urząd Gminy Czarny Dunajec portal mapowy portal mapowy
szlak wokół tatr
muzeum pk sk
Adobe Flash - Install
resetpowiększdrukuj

Oficjalne otwarcie lodowiska w Czarnym Dunajcu

2015-01-26 do 2015-02-09 // Oglądano: 2812 // Wstecz
Oficjalne otwarcie lodowiska w Czarnym DunajcuLodowisko w Czarnym Dunajcu to obiekt, którego celem jest popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży z gminy Czarny Dunajec i okolic. Od miesiąca możemy się już o tym przekonywać obserwując ile osób korzysta z tej popularnej na Podhalu ślizgawki.

Wprawdzie czarnodunajeckie lodowisko działa już od ponad miesiąca, ale to właśnie na 25 stycznia wyznaczone zostało oficjalne otwarcie obiektu zlokalizowanego tuż obok hali gimnastycznej Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu.

Oficjalnego otwarcia poprzez przecięcie wstęgi dokonał wójt gminy Czarny Dunajec Józef Babicz w towarzystwie skarbnik gminy Stanisławy Pilch, przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka, dyrektor ZSPiG Ewy Palenik, przedstawicielki nowotarskiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Marii Głuszak i doradcy Ministra Sportu i Turystyki Wiesława Firka.

Obiekt poświęcił i pobłogosławił ks. Paweł Łukaszka, były znakomity bramkarz Podhala Nowy Targ i hokejowej reprezentacji Polski, olimpijczyk z Lake Placid. Przy okazji wręczył wójtowi Józefowi Babiczowi kij hokejowy.

Przed wypełnionymi po brzegi trybunami zaprezentowała się Dorota Pieńkoś, dwukrotna mistrzyni Polski w solowej jeździe figurowej, założycielka krynickiej szkoły "Bielmann", która od niedawna prowadzi zajęcia na lodowisku w Czarnym Dunajcu. Zaprezentowały się też jej podopieczne. Wszystkie występy wywołały aplauz publiczności.

Na lód weszły też najmłodsze nowotarskie "Szarotki". Chłopcy rozegrali mecz między sobą, prezentując dyscyplinę, z której słynie Nowy Trag, a niegdyś Czarny Dunajec.

Zanim odbyło się oficjalne otwarcie lodowiska, wszystkich gości powitano na hali sportowej. Obecnych było wielu mieszkańców gminy Czarny Dunajec, pracownicy Urzędu Gminy, władze gminy w osobach wójta Józefa Babicza, skarbnik Stanisławy Pilch, sekretarza Michała Jarończyka, przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Gonciarczyka i pozostałych radnych gminnych oraz wielu gości m.in. przedstawiciele władz państwowych - poseł na Sejm RP Edward Siarka, doradca Ministra Sportu i Turystyki Wiesław Firek, przedstawiciele okolicznych samorządów - starosta nowotarski Krzysztof Faber, członek zarządu powiatu nowotarskiego, przewodniczący Euroregionu "Tatry" Bogusław Waksmundzki, burmistrzowie Nowego Targu (były i obecny) Marek Fryźlewicz i Grzegorz Watycha, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, sekretarz gminy Kościelisko Wojciech Pilch, radni powiatowi Jacek Stopka - Studencki i Julian Stopka, przedstawiciele służb mundurowych - komendant powiatowy policji w Nowym Targu Rafał Leśniak, komendant komisariatu w Czarnym Dunajcu Ryszard Piętka i komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu Mariusz Łaciak, dyrektorzy i nauczyciele szkół z gminy Czarny Dunajec

Wszystkich obecnych powitał wójt gminy Czarny Dunajec. Nie krył satysfakcji z nowo powstałego obiektu, który przyczynia się do rozwoju dzieci i młodzieży.

- Gmina Czarny Dunajec jest gminą, która stawia na dzieci i młodzież. Moim celem zawsze było to, żeby nasi młodzi mieszkańcy mieli, jak najlepsze warunki do rozwoju. Stąd budowa, remonty wielu szkół, hal sportowych oraz sztucznych boisk. Stąd też budowa tego nowego obiektu. Jak wynika z artykułów prasowych prawdopodobnie pierwszego w Polsce krytego lodowiska w gminie wiejskiej - mówił na wstępie wójt Józef Babicz.

- Pomysł budowy lodowiska zrodził się już 40 lat temu, kiedy w innej rzeczywistości musiałem zlikwidować naturalne lodowisko przy ul. Targowej w Czarnym Dunajcu. Na tym lodowisku grała III - ligowa drużyna hokejowa, a na co dzień bawiły się tam dzieci i całe rodziny. Wtedy jednak ważniejsza była budowa przedszkola. Był to jedyny dobry teren do tej budowy - wspomina wójt.

- Po wielu latach pojawiła się szansa, aby przywrócić lodowisko Czarnemu Dunajcowi i całej gminie. Doszliśmy do wniosku, że lodowisko musi być solidnie, od podstaw wybudowane i zadaszone, aby mogło służyć niezależnie od tego czy zima jest mocna, słaba, czy pada deszcz, czy jest ciepło. Dążyliśmy do tego, by przez całą zimę spełniało swoje funkcje i aby pomagało w rozwoju fizycznym - sportowym naszych dzieci oraz stanowiło atrakcję turystyczną dla przyjeżdżających gości. Wymiary lodowiska zostały ustalone stosownie do możliwości terenowych i ekonomicznych naszej gminy. Jest to obiekt o wysokim standardzie, pomysłowo zaprojektowany i wykonany. Wspólnie z radnymi gminy podjęliśmy ten trud mimo pewnej krytyki, że może się to nie udać. Widząc ten obiekt, patrząc jak funkcjonuje, ile ludzi z niego korzysta, ile rodzin przychodzi tutaj, by wspólnie spędzić czas, wszystko to daje mi satysfakcję, że ryzyko się opłaciło. Jestem pewien, ze ten obiekt będzie służył wielu Wam. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy służyli pomocą i dobrą radą. Wszystkim, którzy okazali życzliwość w trakcie realizacji, pracownikom Urzędu Gminy, projektantom i wykonawcom. W wyposażeniu lodowiska pomogli prywatni sponsorzy i fundacja "Nasza Szkoła". Warto dodać w tym miejscu, że Ministerstwo Sportu uznało budowane lodowisko za ważny obiekt dla rozwoju sportu i wsparło jego budowę z funduszu rozwoju kultury fizycznej i sportu w kwocie 745 000, 00 zł. Oprócz tego otrzymaliśmy z programu rozwoju obszarów wiejskich dofinansowanie w kwocie 260 000, 00 zł. Dziękuję Radzie Gminy, Pani Skarbnik za odwagę, za taką konstrukcję projektu budżetu, która pozwoliła sfinansować budowę bez uszczerbku dla innych realizacji. Jestem przekonany, że lodowisko dalej będzie dawało dużo radości nie tylko nam, ale i naszym dzieciom, wnukom, oraz wszystkim korzystającym i odwiedzającym. Wierzę że dzięki tej inwestycji doczekamy się też kiedyś sportowców o światowej sławie i życzę wszystkim korzystającym wspólnej bezpiecznej zabawy - mówił wójt Józef Babicz.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gonciarczyk, który podczas podejmowania decyzji o budowie lodowiska, pełnił funkcję radnego.

- Nie jest to przypadek, że taki obiekt powstał właśnie tu w Czarnym Dunajcu. Jest to przedłużenie tradycji. Kilkadziesiąt lat temu był klub hokejowy i było lodowisko na miarę tamtych czasów. Kiedy Rada Gminy poprzedniej kadencji pod przewodnictwem Pani Beaty Palenik w budżecie zapewniła środki do realizacji tej inwestycji, muszę przyznać, że była to decyzja dla nas trudna, a zarazem odważna. Pomysł budowy zainicjował były i obecny wójt Józef Babicz, człowiek, któremu zawsze na sercu leżało i leży dobro dzieci i młodzieży. Efektem jego odważnych decyzji są dziś widoczne nowo powstałe szkoły, nowo wyremontowane szkoły, a przy nich obiekty sportowe - sale gimnastyczne. Dziełem wspólnym wójta i rady gminy jest to wspaniałe lodowisko. Dziś możemy być dumni, że decyzje były trafne i mam nadzieję, że będzie ono służyć wszystkim dzieciom i młodzieży i nam starszym do rozwoju wartości duchowych i cielesnych. Pod okiem dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Pani Ewy Palenik jestem spokojny, że właśnie tak będzie.

Władysław Klimowski, sołtys Czarnego Dunajca podziękował pracownikom gminy za nadzór nad prawidłowym wykonaniem tej budowy.

- Życzę, by to lodowisko dobrze służyło i dało dużo radości  naszym dzieciom, naszej młodzieży i całej społeczności, tym, którzy chcieli, by to lodowisko powstało i tym, którzy byli przeciwni tej budowie. Panie wójcie, ja jeszcze raz serdecznie Panu dziękuję i życzę dużo zdrowia do pracy, bo myślę, że do kompletu tego kompleksu, potrzebny jest jeszcze basen - mówił Władysław Klimowski.

Głos zabrał także poseł Edward Siarka, jako osoba z zewnątrz, obserwująca gminę Czarny Dunajec i jej inwestycje.

- Zabieram głos jako osoba, która jest całkiem z zewnątrz i przysłuchiwała się wszystkim tym zmaganiom, które towarzyszyły budowie tego lodowiska. Widzę, że  na pewno mają Państwo swoje oceny, natomiast z punktu widzenia nas jako ludzi, którzy mieszkają na zewnątrz tej gminy, ta inwestycja ma jak najlepszy odbiór. Życzę Wam przede wszystkim, żeby się to powiodło, aby koszty związane z utrzymaniem pokazały, że gminy również takie obiekty mogą realizować, a jeżeli się to uda to na pewno pod tym względem Panie Wójcie jest Pan prekursorem jeśli chodzi o tego rodzaju inwestycje. Gratuluję odwagi i życzę Wam, jak najwięcej takich pomysłów, które będziecie realizowali w zgodzie, które będą się przekładały na poziom życia mieszkańców naszego regionu, a i w jakiś sposób przyciągną turystów, ściągną osoby, które będą tutaj przyjeżdżać i będziecie mieli dla nich dobrą propozycje wypoczynku.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber, który z przyczyn prywatnych jest związany z Czarnym Dunajcem już prawie 30 lat, gratulował władzom i mieszkańcom gminy Czarny Dunajec.

- Chciałbym serdecznie pogratulować pięknego  obiektu, w ogóle tego pomysłu, który tutaj się zrodził. przez wiele lat obserwuję jak gmina pod kierownictwem Pana Wójta, wiele środków i wiele działań obejmuje na rzecz rozwoju właśnie tej infrastruktury sportowej. tak mi dane było, że od prawie 30 lat tak szczególnie obserwuję tę gminę i powiem, że z dużą satysfakcją przyjmuję to co w ostatnim okresie się stało. Serdecznie gratuluję tego pomysłu i ta inwestycja w młodzież na pewno jest decyzją bardzo dobrą. Myślę, że jakbyśmy w powiecie mieli takie 4 lodowiska i takie dobre w Nowym Targu to bylibyśmy potęgą nie tylko hokejową w Polsce i na całym świecie - powiedział starosta Krzysztof Faber.

W uroczystości wziął udział także Wiesław Firek, doradca ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata, były zawodnik nowotarskiego klubu hokejowego. Wyraził zadowolenie, że może wziąć udział w tym otwarciu i odczytał kilka słów skierowanych do wójta Józefa Babicza. - Szanowny Panie Wójcie. Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczyste otwarcie lodowiska w Czarnym Dunajcu. Niestety z uwagi na obowiązki wynikające z pełnienia funkcji ministra, nie mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ten dzień z pewnością dla mieszkańców gminy Czarny Dunajec jest świętem sportu. Dzięki nowej inwestycji otwierają się kolejne możliwości dla rozwoju talentów i doskonalenia umiejętności w warunkach gwarantujących wysoki poziom sportowy. Rozbudowa infrastruktury sportowej jest niezwykle ważna przy konieczności zmierzenia się ze spadkiem aktywności fizycznej młodego pokolenia. Warto jednak pamiętać, że nowe obiekty sportowe nie wyczerpują w pełni naszego obowiązku troski o sprawność fizyczną naszych dzieci i młodzieży  Poprawiającej się infrastrukturze sportowej powinna towarzyszyć większa świadomość konieczności aktywnego uczestnictwa w kulturze fizycznej. Ruch jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka, warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia. Jestem przekonany, że otwierane w Czarnym Dunajcu lodowisko stanie się miejscem aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież oraz wszystkich sympatyków sportu. Dzięki Pana zaangażowaniu w tej pracy udało się zrealizować inwestycję, która będzie służyła całej społeczności lokalnej i przyniesie wiele satysfakcji, zarówno uczniom, jak i mieszkańcom całego Podhala oraz licznym gościom. Serdecznie dziękuję za otwartość i przychylność inicjatywom sportowym i życzę Panu, gminie Czarny Dunajec kolejnych zrealizowanych inwestycji. Łączę wyrazy szacunku. Andrzej Biernat.

Po przemówieniach, wszystkim obecnym zaprezentowała się grupa teatralna "Rududu" złożona z uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu prezentując nowoczesne jasełka, których akcja rozgrywa się w Czarnym Dunajcu.

Po części oficjalnej na hali sportowej czekała kolejna atrakcja, a mianowicie koncert kolęd w wykonaniu czarnodunajeckich dzieci.